31 Մարտ 2016 - 11:40 AMT
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA) միացել է Դիարբեքիրի Սբ Կիրակոս եկեղեցու օտարման վերաբերյալ Ամերիկայի հայ հանրության հարցապնդմանը` հասցեագրված ԱՄՆ կառավարությանը:
Թուրքիայի Նախարարների խորհրդի որոշմամբ Դիարբեքիրի Սուր շրջանում օտարման ենթարկված տարածքների շարքում է նաև Միջին Արևելքի ամենամեծ հայկական եկեղեցին՝ Սբ Կիրակոսը։ Նույն որոշմամբ օտարվել են նաև ասորական, քաղդեական և բողոքական եկեղեցիները։
Հայ Դատի հանձնախմբի հարցմանն ի պատասխան Օբամայի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան իր ելույթում նշել է, որ Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատունը և հյուպատոսություններն Ադանայում և Ստամբուլում հետևում են իրավիճակին և արծարծում են այդ հարցն ինչպես Թուրքիայի կառավարությունում, այնպես էլ` տեղական կառավարման մարմիններում:
Թուրքիայի կառավարությունը հայտնել է ԱՄՆ ներկայացուցիչներին, որ պատմական շինությունների օտարման մասին հրամանագիրը «բյուրոկրատական միջոց է», որն ուղղված է վերջին ամիսներին մարտական գործողությունների ժամանակ վնասված պատմական օբյեկտների վերականգնմանը: ԱՄՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ այդ որոշման դեմ արդեն հայցեր են ներկայացվել տեղական դատարաններ:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը մեկնաբանել է թուրքական կառավարության որոշումը`այն անվանելով «Թուրքիայի հերթական գրոհը դավանանքի ազատության դեմ»:
«Թուրքիայի կողմից հայ մշակութային և կրոնական ժառանգության տևական ոչնչացման ու պղծման լույսի ներքո այս վերջին գործողությունը Էրդողանի նոր գրոհն է ընդդեմ քրիստոնեական համայնքների և հին քրիստոնեական ժառանգությունը ոչնչացնելու Անկարայի ջանքերի շարունակությունն է, որը ձգտում է ամրացնել Հայոց ցեղասպանության արդյունքներն դրանից մեկ դար անց»,-ասել է Համբարյանը:

31 Март 2016 - 08:27 AMT
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) присоединился к запросу армянского сообщества Америки, направленному правительству США, в связи с сообщениями о том, что турецкое правительство конфисковало недавно восстановленную армянскую церковь Сурб Киракос.
25 марта было опубликовано решение Совета министров Турции относительно отчуждения 6.300 гражданских и культурных объектов в Суре. Согласно решению, самая большая армянская церковь Ближнего Востока Сурб Киракос, находящаяся в диарбекирском Суре, вошла в список объектов, подлежащих отчуждению. Также, согласно решению, будут отчуждены ассирийские, халдейские и протестантские церкви.
В ответ на запрос Комитета высокопоставленный чиновник администрации Обамы в ходе своего выступления отметил, что посольство США в Анкаре и консульства в Адане и Стамбуле отслеживают ситуацию и поднимают этот вопрос как в правительстве, так и в местных органах власти.
Правительство Турции сообщило представителям США, что указ об отчуждении исторических объектов является «бюрократической мерой», направленной на восстановление объектов, поврежденных в ходе боевых действий за последние месяцы. Представитель США отметил, что против турецкого решения уже поданы иски в местных судах.
Исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян прокомментировал решение турецких властей, назвав его очередным «нападением Турции на свободу вероисповедания».
«В свете продолжительного уничтожения и осквернения армянского религиозного и культурного наследия со стороны Турции это последнее действие является новой атакой Эрдогана на христианские общины и продолжением усилий Анкары стереть древнее христианское наследие, укрепив результаты Геноцида армян через более века после 1915 года»,- отметил Амбарян.
Читайте также:Турецкий депутат-армянин направил Давутоглу запрос относительно судьбы армянской церкви Диарбекира