Մարտի 31-ին և լույս ապրիլի 1-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում շարունակվել է պահպանվել լարվածությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2700 կրակոց:
Շփման գծի գրեթե բոլոր հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի ականանետեր և նռնականետեր: Հատկապես ինտենսիվ հրետակոծության են ենթարկվել առաջնային գծի հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արձակվել է 52 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատժիչ գործողությունների և վերջիններիս ստիպել ձեռնպահ մնալ իրադրությունը սրելու հետագա քայլերից, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարտի 30-ին և լույս 31-ի գիշերը շփման գծում, հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 800 կրակոց: Հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է 60 միլիմետրանոց ականանետ (5 արկ), արևելյան ուղղությամբ՝ ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (10 արկ):
Մարտի 29-ին և լույս 30-ի գիշերը շփման գծում, հակառակորդը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1000 կրակոց, մարտի 27-ին և 28-ին` 3200 կրակոց:

1 Апрель 2016 - 08:00 AMT
Азербайджанцы снова использовали минометы и гранатометы: Армия обороны НКР прибегла к карательным мерам
31 марта и в ночь на 1 апреля на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана сохранялось напряжение.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны Арцаха, в указанный период в направлении армянских позиций было произведено более 2700 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
Практически на всех участках линии соприкосновения азербайджанские ВС применяли минометы и гранатометы. В особенности интенсивно из минометов обстреливалось северо-восточное направление – боевые опорные пункты Мартакертского направления, где азербайджанская сторона применила минометы 60мм и 82 мм, в целом 52 снаряда.
Передовые подразделения Армии обороны прибегли к карательным мерам для подавления активности противника и вынудили азербайджанскую сторону воздержаться от дальнейшего обострения ситуации.
30 марта в ночь на 31 марта на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана азербайджанские подразделения произвели в направлении армянских позиций более 800 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
На северо-восточном направлении азербайджанские ВС применили минометы 60 мм (5 снарядов) в восточном направлении гранатомет типа АГС-17 (10 снарядов).