1 Ապրիլ 2016 - 09:27 AMT
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը մտադիր է ապրիլի վերջին առաջին անգամ պաշտոնական այցով Հայաստան և Ադրբեջան այցելել, ինչպես նաև երկրորդ անգամ լինել Վրաստանում: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին է հայտնել աղբյուրը համաշխարհային կազմակերպության քարտուղարությունում:
«Չեմ կարող հստակ ժամկետներ նշել, բայց ուղևորությունը տեղի կունենա ՄԱԿ-ում Կլիմայի վերաբերյալ Փարիզյան համաձայնագրի ստորագրման արարողությունից հետո»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը: Փաստաթուղթը ստորագրվելու է ապրիլի 22-ին:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը ոչ հաստատել է, ոչ էլ հերքել առաջիկա այցի մասին տեղեկությունը: «Մենք չենք կարող դա հաստատել, սակայն, հուսով եմ, որ շուտով ասելիք կունենանք դրա վերաբերյալ»,-ասել է նա` պատասխանելով հարցին:
Մարտի 11-ին Վրաստանի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Զալքալիանին հայտարարեց է, որ Պան Գի Մունը մտադիր է պաշտոնական այցով ժամանել Վրաստան: «Վրաստանի ԱԳՆ-ն աշխատում է այդ այցի նախապատրաստման ուղղությամբ, կոնկրետ օրը հայտնի կդառնա առաջիկայում»,-ասել է նա լրագրողներին:
Պան Գի Մունն այցելել է Վրաստան 2007-ի հունիսին` կարճ կանգառ անելով Թբիլիսիում Աֆղանստանից Եվրոպա ճանապարհին: Նա հանդիպել է այն ժամանակվա նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ:

1 Апрель 2016 - 09:36 AMT
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун в конце апреля 2016 года планирует впервые посетить с официальным визитом Азербайджан и Армению, а также во второй раз побывать в Грузии, пишет ТАСС со ссылкой на источник в секретариате всемирной организации.
«Я не могу назвать точных дат, но поездка состоится вскоре после церемонии подписания в ООН Парижского соглашения по климату (22 апреля)», – сообщает источник.
Официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик 31 марта не подтвердил, но и не опроверг информацию о предстоящем визите. «Мы не можем подтвердить это, но я надеюсь, что скоро у нас будет, что сказать на этот счет», – сказал он.
11 марта первый заместитель главы МИД Грузии Давид Залкалиани сообщил, что Пан Ги Мун собирается нанести официальный визит в страну.
«МИД Грузии работает над подготовкой этого визита, это рабочий процесс, конкретная дата будет известна в ближайшее время», – сказал он журналистам. По его словам, «для Грузии важно, чтобы этот визит состоялся».
Пан Ги Мун посещал Грузию в июне 2007 года, сделав краткую остановку в Тбилиси по пути из Афганистана в Европу. По информации на сайте канцелярии генсека, с 2007 года, когда Пан Ги Мун вступил в должность административного главы ООН, он они разу не посещал Азербайджан и Армению.