Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը որոշակի մանրամասներ է հայտնել ապրիլի լույս 2-ի գիշերը խոցված ադրբեջանական ուղղաթիռի մասին:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի հաղորդմամբ, ուղղաթիռը ոչնչացվել է Մռավ լեռից դեպի արևելք ընկած հատվածում: Խոցված ուղղաթիռը Մի-24/35 սերնդի էր:
Մի-35-ը Մի-24 ուղղաթիռի արդիականացված տարբերակն է: Ադրբեջանը ձեռք էր բերել 24 հատ Մի-35 ուղղաթիռ Ռուսաստանից 2010 թվականից հետո, ևս 12 հատ Մի-24 ուղղաթիռ գնվել էր Ուկրաինայից: Ուղղաթիռների որոշ թվաքանակ ադրբեջանական զինանոցում առկա էր անկախացումից ի վեր:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով Ադրբեջանը ձեռնարկել է բացահայտ հարձակողական գործողություններ` այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ: Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերի և մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին:

Минобороны Армении сообщили некоторые подробности о сбитом в ночь на 2 апреля азербайджанском вертолете. Как сообщает пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, Вертолет Ми-24/35 сбит к востоку от горы Мрав (на подступах к границе Нагорно-Карабахской Республики).
Ранее в Минобороны Армении уже сообщали о сбитом азербайджанском вертолете, не уточняя его модели и места, где это произошло.
Ми-35 является модифицированной версией Ми-24. Азербайджан приобрел у России 24 единицы Ми-35 после 2010 года у России, еще 12 Ми-24 было приобретено у Украины. Некоторое количество вертолетов сохранилось у Азербайджана еще со времен распада СССР.
В ночь на 2 апреля азербайджанская сторона в южном, юго-восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил применила артиллерию, бронетехнику и авиацию. Кроме боев на передовой линии, азербайджанцы нанесли артиллерийские удары по мирным населенным пунктам и местам постоянной дислокации ряда военных частей.
Читайте также:В приграничных деревнях Тавуша ночь прошла относительно спокойно: Интенсивных обстрелов не было