2 Ապրիլ 2016 - 09:11 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում` շփման գծում, մարտական գործողությունների վերսկսման մասին հաղորդագրություններով: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Նախագահ Պուտինը կոչ է անում հակամարտության կողմերին անհապաղ դադարեցնել կրակն ու զսպվածություն դրսևորել»,-ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պեսկովը նշել է, որ ՌԴ նախագահն «ափսոսում է, որ իրավիճակը կրկին վերաճել է զինված դիմակայության»: «Վերջին շրջանում ինչպես եռակողմ (ՌԴ, Հայաստան, Ադրբեջան), այնպես էլ միջազգային (ԵԱՀԿ ՄԽ) ուղղությամբ մի շարք ջանքեր գործադրվեցին, որոնք կարող էին արդյունքում հանգեցնել հակամարտության կարգավորման»,-ասել է Պեսկովը:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարեց, որ պաշտոնական Մոսկվան ուշադիր ուսումնասիրում է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման մասին ստացվող տեղեկությունները:

Президент России Владимир Путин глубоко обеспокоен сообщениями о возобновлении боевых действий на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе, заявил 2 апреля журналистам пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков.
«Президент Путин призывает стороны конфликта к немедленному прекращению огня и проявлению сдержанности», — подчеркнул Песков.
По его словам, российский лидер «сожалеет из-за того, что ситуация опять скатилась к вооруженному противостоянию». «В последнее время как по линии трехсторонних усилий (Россия, Армения, Азербайджан), так и по линии международных усилий (Минской группы ОБСЕ) был предпринят целый ряд энергичных усилий, способных в конечном итоге выйти на урегулирование конфликта», — отметил Песков, передает РИА Новости.