2 Ապրիլ 2016 - 15:09 AMT
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով իրադրությունը մնում է ծայրաստիճան լարված: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են հաջողությամբ վարել պաշտպանական մարտեր և հակառակորդին հասցնել ծանր վնասներ:
ԼՂ ՊԲ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, միայն Թալիշի ուղղությամբ ոչնչացվել է ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատի առնվազն 30 զինվոր, Մարտակերտի ուղղությամբ՝ 2 տանկ, 2 անօդաչու թռչող սարք, իսկ հյուսիսային ուղղությամբ՝ 1 ուղղաթիռ: Առավել խոշոր բախումներ են տեղի ունենում մարտագծի հարավարևելյան ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառելով զրահատեխնիկա, հրետանային միջոցներ, այդ թվում՝ ՄՄ-21 («Գրադ») տիպի կայանք, հարձակման թիրախ է դարձրել ոչ միայն պաշտպանության բանակի դիրքերը, այլև՝ խորը թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերը: Այս ուղղությամբ ՊԲ հակաօդայինների կողմից ժամը 12:30-ի սահմաններում խոցվել է թշնամական մեկ ռազմական ուղղաթիռ և 2 տանկ:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը, ԼՂ ՊԲ հաշվարկներով, տվել է 200-ից ավելի կորուստ:
Թեժ մարտերի ընթացքում կորուստներ է ունեցել նաև ղարաբաղյան կողմը, որի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդվեն ավելի ուշ: Տեխնիկական կորուստները, ՊԲ հայտնած տվյալների համաձայն, կազմում են գումարային 4 տանկ, 2 ուղղաթիռ, 2 ԱԹՍ:
Ավելի վաղ Ադրբեջանը ընդունել էր 12 զինծառայողի զոհվելու և մեկ ուղղաթիռի խոցման փաստը:
Կարդացեք նաև. ՀՀ ՊՆ. Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների լուրերը մեր զոհերի մասին ակնհայտ ապատեղեկատվություն են
ՊԲ-ն հրապարակել է նաև չեզոք գոտում թողված ադրբեջանցի զինվորականների դիերի լուսանկարներ: լուսանկարներն ավելի բարձր որակով հասանելի էն գերատեսչության կայքում:
Ուշադրություն. տեսանյութի առաջին վայրկյաններում առկա են մահվան տեսարաններ, որոնք կարող են տհաճ կամ շոկային լինել դիտողի համար

2 Апрель 2016 - 15:27 AMT
Ситуация на всей протяженности линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана продолжает оставаться крайне напряженной. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
Передовые подразделения Армии обороны продолжают успешно вести оборонительные бои, причиняя противнику тяжелый ущерб. В целом в ходе боев, проходящих в ночь на 2 апреля и в течении дня, потери ВС Азербайджана достигли 200 человек. Только в направлении села Талыш было уничтожено 30 солдат отряда специального назначения, в направлении Мартакерта было выведено из строя два танка, 2 беспилотника, а в северном направлении – 1 вертолет. Наиболее крупные столкновения проходят в юго-восточном направлении. Противник, применяя зенитную технику, артиллерийские средства, в том числе установки ММ-21 («Град») обстреливает не только позиции Армии обороны, но и гражданские населенные пункты, расположенные глубоко в тылу. В этом направлении ПВО Армии обороны в 12:30 сбит один военный вертолет и 2 танка.
Министерство обороны НКР опубликовало фотографии убитых азербайджанских диверсантов и видеокадры нарушения азербайджанскими ВС режима прекращения огня.
К сожалению, в ходе боев и у карабахской стороны были потери, о которых будет предоставлена информация позже.