3 Ապրիլ 2016 - 11:24 AMT
«Արևիկ» մանկական բուժմիավորման վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող Վարդան Անդրեասյանի և Գևորգ Գրիգորյանի վիճակը կայուն է գնահատվում:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ առողջապահության նախարարությունից, Առկա է արտահայտված դրական դինամիկա, բարելավվել են նաև հեմոդինամիկ ցուցանիշները, դուրս են եկել շոկից, գիտակցությունը պարզ է, կոնտակտն` ադեկվատ, ստանում են վերականգնողական շարունակական բուժում:
Վարդան Անդրեասյանը և Գևորգ Գրիգորյանը վիրավորվել էին ապրիլի 2-ին դպրոցի հրետակոծման հետևանքով: Եվս մեկ երեխա՝ 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը, զոհվել էր:
Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնում այս պահին բուժում է ստանում 4 վիրավոր: Զավեն Ավանեսյանը և Կամո Աբրահամյանը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, նրանց վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: Իսկ Ծովինար Աղաջանյանը և Գարեգին Աղաջանյանը իրենց բուժումը շարունակում են վիրաբուժական բաժանմունքում, վիճակը կայուն են գնահատում: Հայկ Թորոսյանը` գլխուղեղի բաց թափանցող հրազենային կույր վիրավորումով, տեղափոխվել է Երևան:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերվանից շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 2 անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ) և, ԼՂ ՊԲ տվյալներով, 14 տանկ ու հինգ զրահամեքենա: Ադրբեջանն ընդունել է 12 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և վիդեոնյութերում առկա է 15 դիակ, 1 ուղղաթիռ և 1 ԱԹՍ:
Հայկական կողմից զոհվել է 18 զինծառայող, ևս 37-ը վիրավորվել է: Հայկական կողմը նաև կորցրել է մեկ տանկ: Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրթիռահրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերին: Դպրոցի հրետակոծման հետևանքով զոհվել է 12-ամյա երեխա, ևս վեց քացաքացիական, որոնցից երկուսը` երեխա, վիրավորվել են:

3 Апрель 2016 - 12:01 AMT
В состоянии раненых в ходе азербайджанского обстрела Мартуни детей наблюдается положительная динамика
Министерство здравоохранения НКР 3 апреля сообщило о состоянии двух раненых в ходе обстрела азербайджанцами школы в Мартуни детей.
12-летний Вардан Андреасян и 11-летний Геворк Григорян, перевезенные из Мартуни в детский медицинский центр «Аревик» в Степанакерте, находятся в стабильном состоянии, наблюдается положительная динамика, дети вышли из шокового состояния, идут на контакт. Лечение раненых детей продолжается.
2 апреля в 08:30 утра азербайджанские вооруженные силы применили РСЗО БМ-21 «Град» в направлении населенного пункта Мартуни. В результате обстрела школы погиб Вагинак Григорян 2004 г.р., Вардан Андреасян и Геворг Григорян получили ранения.
В Республиканском медицинском центре столицы НКР на данный момент проходят лечение еще четверо раненых 2 апреля гражданских лиц. Завен Аванесян и Камо Абраамян находятся в реанимации, их состояние оценивается как стабильно тяжелое. А Цовинар Агаджанян и Гарегин Агаджанян продолжают получать лечение в хирургическом отделении, их состояние стабильно. Айк Торосян с открытым проникающим черепно-мозговым пулевым ранением был перевезен в Ереван.
В ходе продолжающихся с ночи 2 апреля боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, а также 2 бесспилотника и, по данным Армии обороны НКР, 14 танков и 5 бронемашин противника. Азербайджан признал потерю 12 военных, 1 танка и 1 беспилотника, но не опубликовал никаких данных о раненых, в то время, как только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно 15 трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 1 беспилотник.
С армянской стороны погибли 18 военных, еще 37 – ранены. Армянские силы потеряли также один танк.
Кроме боев на передовой линии, азербайджанские силы из тяжелой артиллерии обстреляли также мирные населенные пункты. В результате обстрела школы погиб 12-летний ребенок, еще 6 гражданских, двое из которых – дети, получили ранения.
Читайте также:В Ереване и Степанакерте не верят заявлениям Баку о прекращении огня – это информационная ловушка