Ապրիլի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
Հանդիպման ժամանակ անցկացվել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրավիճակի վերաբերյալ բրիֆինգ, որի ընթացքում պարզաբանվել է Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և հակառակորդի հարձակողական գործողությունները կասեցնելուն ու չեզոքացնելուն ուղղված ԼՂՀ ՊԲ գործողությունների բովանդակությունը: Քննարկվել են նաև Ադրբեջանի ագրեսիայի հնարավոր պատճառները և դրանից վերջինիս սպասելիքները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալն իր խոսքում նշել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է ցանկացած զարգացման, անհրաժեշտության դեպքում՝ ընդհուպ մինչև ուղղակի ռազմական աջակցության ԼՂՀ պաշտպանությանը:
Հանդիպման վերջում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերվանից շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 2 անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ) և, ԼՂ ՊԲ տվյալներով, 14 տանկ ու հինգ զրահամեքենա: Ադրբեջանն ընդունել է 12 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և վիդեոնյութերում առկա է 15 դիակ, 1 ուղղաթիռ և 1 ԱԹՍ:
Հայկական կողմից զոհվել է 18 զինծառայող, ևս 37-ը վիրավորվել է: Հայկական կողմը նաև կորցրել է մեկ տանկ: Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրթիռահրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերին: Դպրոցի հրետակոծման հետևանքով զոհվել է 12-ամյա երեխա, ևս վեց քացաքացիական, որոնցից երկուսը` երեխա, վիրավորվել են:

Первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян 3 апреля принял аккредитованных в Армении военных атташе посольств иностранных государств.
В ходе встречи был проведен брифинг по ситуации на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских противоборствующих сил, в рамках которого Тоноян разъяснил ситуацию, возникшую в результате крупномасштабной военной агрессии со стороны Азербайджана, и попытки Армии обороны НКР нейтрализовать действия противника.
Участники брифинга также обсудили возможные причины агрессии Азербайджана и его ожидания от собственных действий.
Первый заместитель министра обороны РА в своей речи отметил, что армянская сторона готова к любому развитию обстановки, и в случае надобности окажет военную поддержку Армии обороны НКР. В конце встречи Тоноян ответил на вопросы присутствующих.
В ходе продолжающихся с ночи 2 апреля боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, а также 2 бесспилотника и, по данным Армии обороны НКР, 14 танков и 5 бронемашин противника. Азербайджан признал потерю 12 военных, 1 танка и 1 беспилотника, но не опубликовал никаких данных о раненых, в то время, как только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно 15 трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 1 беспилотник.
С армянской стороны погибли 18 военных, еще 37 – ранены. Армянские силы потеряли также один танк. Кроме боев на передовой линии, азербайджанские силы из тяжелой артиллерии обстреляли также мирные населенные пункты. В результате обстрела школы погиб 12-летний ребенок, еще 6 гражданских, двое из которых – дети, получили ранения.
Читайте также:Президент Армении едет в Германию: В Берлине обещают помочь ослаблению напряжения в зоне карабахского конфликта