3 Ապրիլ 2016 - 12:49 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը ևս մեկ անգամ հայտարարել է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված` մարտական գործողությունների միակողմանի դադարեցնելու մասին հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ նույն հայտարարության տարածումից հետո ՄՄ-21 («Գրադ») տիպի հրթիռահրետանային կայանքներից և 152 միլիմետրանոց հրանոթներից արկակոծել հայկական խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես՝ Մարտակերտ քաղաքը:
Նշված փաստերն, ինչպես նաև հայտարարության մեջ «հակահարձակողական գործողություններ» և «ազատագրված տարածքների ամրապնդում» եզրույթների օգտագործումը ի ցույց են դնում այդ փաստաթղթի կեղծ բնույթը, որի իրական նպատակը բացահայտ նախապայմաններով լի կրակի դադարեցման իմիտացիան է:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պատրաստ է ընդառաջել և քննարկել կրակի դադարեցման մասին առաջարկը՝ նախնական դիրքերի վերականգնման համատեքստում:

3 Апрель 2016 - 13:01 AMT
Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики готова пойти навстречу Баку и обсудить предложение о прекращении огня в контексте восстановления прежних позиций. Об этом говорится в заявлении Минобороны НКР.
Как отмечается в заявлении, «в ночь на 2 апреля азербайджанская сторона начала широкомасштабные наступательные действия против Нагорного Карабаха, применила практически все имеющиеся в арсенале виды вооружений. Более того, после распространения своего заявления азербайджанская сторона, используя ракетно-артиллерийские установки ММ-21 («Град») и пушки 152 мм, обстреляла армянские населенные пункты, в частности, город Мартакерт.
Вышеперечисленные факты, а также использование в заявлении «контрнаступательные действия» и «укрепление освобожденных территорий» демонстрируют лживость этого документа, основной целью которого является насыщенная предусловиями имитация прекращения огня».