Հայ հրետանավորնեը շարքից հանել են ադրբեջանական ТОС-1 հրանետ («Սոլնցեպյոկ»), իսկ ՀՕՊ ստորաբաժանումները խոցել են 3 հարվածային ԱԹՍ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ադրբեջանական ստորաբաժանումները չկարողանալով կոտրել հայ դիրքապահների դիմադրությունը փորձել են կիրառել ծանր տեխնիկա, այդ թվում նաև ТОС-1 հրանետներ և մարտական ԱԹՍ-ներ: Սակայն հայ հրետանավորնեը շարքից հանել են այդ համակարգերը, իսկ ՀՕՊ ստորաբաժանումները խոցել են 3 հարվածային ԱԹՍ»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հայտնի է, որ Ադրբեջանական զինված ուժերի արսենալում կա 18 միավոր ТОС-1 տիպի հրանետ: TOC-1 «Սոլնցեպյոկ» ծանր հրանետային համալիր է:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 3 անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ), 20 տանկ ու 5 զրահամեքենա: Ադրբեջանն ընդունել է 15 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում մի քանի տասնյակ դիակներ կան, 1 ուղղաթիռ և 2 ԱԹՍ:
Ընթերցեք նաև. Ադրբեջանական ստորաբաժանում է ջախջախվել. Տեխնիկան ու զոհերին թողել են հայկական տարածքում

Армянские артиллеристы вывели из строя азербайджанский огнемет ТОС-1 («Солнцепек»), а отряды ПВО подбили еще один вражеский беспилотник. Об этом на своей странице Фейсбук 4 апреля заявил пресс-секретарь Армии обороны Арцрун Ованнисян.
«Азербайджанские отряды не смогли прорвать сопротивление армянской стороны и попытались использовать тяжелую технику, в том числе боевые беспилотники и огнемет ТОС-1 «Солнцепек». Армянские артиллеристы вывели из строя эти системы, а отряды ПВО подбили еще один вражеский беспилотник»,- говорится в заявлении пресс-секретаря.
Известно, что в арсенале ВС Азербайджана есть 18 единиц огнемета типа ТОС-1 (тяжелая огнеметная система).
В ходе продолжающихся с ночи 2 апреля боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, 20 танков, а также 3 беспилотника, 1 ракетно-артиллерийскую установку ММ-21 («Град») и 5 БМП противника. Азербайджан признал потерю 15 военных, 1 танка и 1 беспилотника. Между тем, только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно несколько десятков трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 1 беспилотник.
Также в МО Армении заявили о более чем 200 погибших азербайджанских военных. С армянской стороны погибли 18 военных, еще 37 – ранены. Армянская сторона также потеряла 1 танк.