Ադրբեջանի իշխանությունները սեփական քաղաքականության շնորհիվ իրենց գցել են փակուղու մեջ: Այդ մասին այսօր Ստեփանակերտում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Նրանց ռազմական օպերացիան ձախողվել է, այսինքն՝ այն 200-300 մետր առաջ գնալը սարսափելի կորուստներով որևէ հարց չի լուծում: Մյուս կողմից եթե նրանք հիմա դադարեցնեն գործողությունները, կնշանակի, որ բարոյական, քաղաքական առումով մեծ սխալ են գործել ու ստիպված են դրա համար պատասխան տալ», -հայտարարել է Բաբայանը:
Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը նման հարձակում սկսելու որոշումը միայնակ չի կայացրել՝ հատկապես նկատի ունենալով այն, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները բարձր մակարդակ են ստացել:
«Թուրքիան միակ երկիրն է աշխարհում, որը առանց թաքցնելու պաշտպանում է Ադրբեջանին՝ տարեր հարցերով», -հավելել է Բաբայանը:
Նրա կարծիքով, Ռուսաստանը շահագրգիռ չի կարող լինել, որ այս տարածաշրջանում ռազմական գործողությունները վերսկսվեն, քանի որ դրանց վերսկսվելու դեպքում այդ երկիրը «կամա, թե ակամա կհայտնվի պատերազմական գործողությունների մեջ»:
Անդրադառնալով այն հարցին թե կդիմե՞ն Ռուսաստանի օգնությանը ռազմական գործողությունների ակտիվացման պարագայում` Բաբայանը պատասխանել է. «Մեր հույսը մենք ենք: Կարծում եմ, մենք ի վիճակի ենք Ադրբեջանի հետ հարցը լուծել միայնակ, ինչպես արեցինք 1991-1994 թթ »:

Власти Азербайджана своей же политикой загнали себя в тупик, военная операция провалилась, поскольку продвижение на 200-300 метров никаких проблем не решает. Об этом сегодня журналистам пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, отметив, что прекращение военных действий будет свидетельствовать о допущенной Баку серьезной политической и моральной ошибке, за которую приходится отвечать.
По словам Д. Бабаяна, очевидно, что Азербайджан не в одиночку принимал решение о подобном нападении, тем более, если учесть высокий уровень отношений этой страны с Турцией.«Турция – единственная страна в мире, которая открыто защищает позицию Азербайджана по разным вопросам», – сказал Д. Бабаян.
Он также отметил, что Россия не заинтересована в возобновлении военных действий в регионе, поскольку в этом случае «волей-неволей окажется затянутой в войну».
На вопрос, обратится ли армянская сторона за помощью к России в случае активизации военных действий, Д. Бабаян ответил: «Мы надеемся только на себя. Полагаю, мы в состоянии решить проблемы с Азербайджаном самостоятельно, как это сделали в 1991-1994гг.», передает Panorama.am.