6 Ապրիլ 2016 - 10:29 AMT
Ապրիլի 6-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովն (ՌԴ) ու Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Կողմերը քննարկել են վերջին օրերին ստեղծված ճգնաժամային վիճակը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Ալիևի մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Համանախագահները շեշտել են ղարաբաղյան հակամարտության շուտափույթ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը:
Համանախագահները ողջունել են կրակը դադարեցնելու մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, շեշտել են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները պետք է ավելի ինտենսիվ բնույթ կրեն և որքան հնարավոր է արագ պետք է գտնել հիմնախնդրի լուծումը:
Այնուհետև համանախագահները կայցելեն Ստեփանակերտ և Երևան, որտեղ ևս նախատեսված են խորհրդակցություններ:
Ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ծավալված մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 12 ԱԹՍ: Ադրբեջանն ընդունել է 31 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում առկա են մի քանի տասնյակ դիակներ, 1 ուղղաթիռ և 3 ԱԹՍ: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:
Հայկական կողմն ունի 29 զոհ, 101 վիրավոր, ևս 28-ն անհետ կորած է: ՊԲ-ն նաև 14 տանկ է կորցրել: Ապրիլի 5-ին՝ ժամը 12:00-ի դրությամբ, կրակը դադարեցվել է:

6 Апрель 2016 - 11:51 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик (США), Игорь Попов (РФ), Пьер Андрио (Франция), а также спецпредставитель председателя ОБСЕ Анджей Каспшик 6 апреля в Баку встретились с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Стороны обсудили создавшийся кризис на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе, передает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Алиева.
Сопредседатели подчеркнули необходимость скорейшего нахождения решения кризиса в Карабахе. Они поприветствовали достигнутую договоренность о перемирии и подчеркнули, что переговоры между Арменией и Азербайджаном по Нагорному Карабаху должны приобрести более интенсивный характер.
Далее сопредседатели направятся в Степанакерт и Ереван, где также намерены провести консультации.
АО НКР потеряла 29 человек, из коих 7 – офицеры и прапорщики, 22 – сержанты, рядовые, контрактники. 28 считаются пропавшими без вести. Количество раненных на сегодняшний день составляет 101 человек, из коих 20 – офицеры и прапорщики, 81 –сержанты, рядовые , контрактники. Армянская сторона также потеряла 14 танков.
Читайте также:Шармазанов: Чавушоглу своим заявлением подтвердил причастность Турции к террористическим действиям Азербайджана