7 Ապրիլ 2016 - 07:24 AMT
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն է խախտել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի վերաբերյալ համաձայնագիրը, քանի որ նա շահագրգռված չէ ստատուս քվոյով: Այդ մասին հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը ռուսական Առաջին ալիքով հեռարձակվող «Պոլիտիկա» հաղորդման ժամանակ, հայտնում է Tert.am-ը:
Հաղորդման ընթացքում նշվել է Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառվող զենքի մասին: «Զենքը վաճառվում է ամբողջ աշխարհում և բոլոր երկրների կողմից։ Ադրբեջանը, որքան հիշում եմ, զենք է գնում ոչ միայն Ռուսաստանից, այլև Թուրքիայից և Իսրայելից: Ինչ վերաբերում է զենքին, որը մատակարարվել է Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ իմիջիայլոց, ապա պայմաններից մեկը եղել է այն, որ այդ զենքը չի կիրառվելու (ղարաբաղյան) հակամարտության գոտում»,- ասել է նա։
Զատուլինը հավելել է, որ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն է հարձակվել։ «Այս դեպքում ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը խախտել է 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը: Զառանցանք է ենթադրությունը, թե Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը, որը ձգտում է պահպանել ստատուս քվոն, որովհետև նրանք ստացել են այն ամենը, ինչ ցանկանում էին դեռ 1994 թվականին, կվերացնեն դա սեփական կամքով։ Ադրբեջանը, ընդհակառակը, շահագրգռված չէ ստատուս քվոյով, ցանկանում է այն ոչնչացնել, պաշտոնապես հայտարարում է, որ չի պատրաստվում այն երկար հանդուրժել, հաշտվել, «մենք պատրաստվում ենք ռազմական ուժով և այլն» այդ ամենը նա ասում է»,- ասել է Զատուլինը:
«Ինչ վերաբերում է այդ տարածքներին, ապա կան պատմական վկայություններ, այդ տարածաշրջանի հարուստ պատմությունը… Ես չեմ ցանկանում խորանալ դրա մեջ: Ես ասում եմ միայն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժով, որովհետև Ադրբեջանի ցանկացած փորձ, օգտագործելով ցանկացած տեսակի զենք, կարող է արդյունքի հանգեցնել միայն բլից-կրիգի դեպքում։ Ադրբեջանի մոտ բլից-կրիգ երբեք չի լինի, դա ակնհայտ է»,- ասել է նա:

Очевидно, что Азербайджан нарушил соглашение о прекращении огня в зоне карабахского конфликта, поскольку он не заинтересован в статус-кво. Об этом заявил директор Института стран СНГ Константин Затулин в эфире программы «Политика» по Первому российскому телеканалу.
Участники дискуссии упомянули также о продаже Россией Азербайджану вооружения.
«Оружие продается во всем мире и всеми странами. Азербайджан, насколько я помню, покупает оружие не только у России, но и у Турции и Израеля. Что касается оружия, которое поставлялось Азербайджану и Армении, то одним из условий было то, что это оружие не будет задействовано в зоне конфликта», – сказал Затулин.
Он также добавил очевидность того, что именно азербайджанская сторона напала и нарушила соглашение от 94 года о прекращении огня. «Кстати говоря, эта страна нарушает не в первый раз за последние несколько лет. Совершенным бредом является предположение о том, что армяне и Нагорный Карабах, которые стремятся сохранить статус-кво, поскольку они достигли всего чего хотели в 94 году, будут сами разрушать его. Азербайджан, наоборот, не заинтересован в этом статус-кво, он хочет его сломать, официально заявляет о том, что «мы не собираемся долго терпеть, мириться, мы собираемся военной силой и так далее». Это все говорит Азербайджан», – подчеркнул директор Института стран СНГ, передает Tert.am.
«Что касается этой территории, то безусловно, это территории, которые населялись в разное время разными людьми, но есть исторические свидетельства, есть, конечно, богатая история этого региона, в которую я сейчас не хочу углубляться. Не надо приплетать сюда никакой Красный Курдистан. Есть очень дорогая проживающей всем здесь народам своя собственная версия историй. Я говорю лишь о том, что нагорно-карабахский конфликт не может быть разрешен силой. Потому что любая попытка Азербайджана, используя какого-либо вида оружие, может привести к результату только в случае блицкрига, которого никогда не будет у Азербайджана», – заключил он.
АО НКР потеряла 33 человека, из коих 8 – офицеры и прапорщики, 24 – сержанты, рядовые и контрактные служащие. Общее число раненных за указанный период составило 121 человек, из коих 24 – офицеры и прапорщики, 97 – сержанты, рядовые и контрактники