7 Ապրիլ 2016 - 11:02 AMT
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ լուրջ պատճառներ չի տեսնում ԵՏՄ գագաթնաժողովը Երևանից Մոսկվա տեղափոխելու համար, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Այդ մասին Հովիկ Աբրահամյանն ապրիլի 6-ին ասել է ղազախստանցի իր պաշտոնակից Քարիմ Մասիմովի հետ հեռախոսազրույցում, որն առաջարկել էր տեղափոխել նիստը, հայտնել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Գոհար Պողոսյանը:
Վարչապետը նշել է, որ եթե ԵՏՄ մյուս անդամ երկրների կառավարության նախագահները որոշեն նիստն անցկացնել Մոսկվայում, ապա ինքը լրացուցիչ կհայտնի իր մասնակցության մասին:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը դեռ որոշում չի կայացրել ԵՏՄ գագաթնաժողովին մասնակցության վերաբերյալ:
Ավելի վաղ ռուսական ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ Երևանում ապրիլի 8-ին կայանալիք գագաթնաժողովը չեղարկվել է ղազախական կողմի նախաձեռնությամբ, քանի որ այն կարող էր գնահատվել որպես աջակցություն ղարաբաղյան հակամարտության կողմերից մեկին: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նիստը տեղի կունենա Մոսկվայում ապրիլի 13-ին:

Премьер-министр Армении Овик Абраамян заявил, что не видит серьезных причин для переноса саммита премьеров Евразийского экономического союза из Еревана в Москву, сообщила его пресс-секретарь Гоар Погосян.
Об этом Абрамян сказал 6 апреля вечером в телефонной беседе со своим казахстанским коллегой Каримом Масимовым, предложившим перенести заседание.
Ранее российские СМИ сообщили, что саммит, который должен был пройти в Ереване 8 апреля, был отменен по инициативе казахстанской стороны, так как его могли расценить как поддержку одной из сторон карабахского конфликта. Позднее стало известно, что заседание состоится 13 апреля в российской столице.
Абрамян отметил, что если главы правительств остальных стран ЕАЭС решат провести заседание в Москве, то он сообщит о своем участии дополнительно.