Եթե Մոսկվան այլևս զենք չմատակարարի Հայաստանին և Ադրբեջանին, Ռուսաստանի տեղն այլ երկրներ կզբաղեցնեն: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Եթե մենք պատկերացնենք, որ Ռուսաստանը հրաժարվել է այդ դերից, մենք հիանալի հասկանում ենք, որ այդ տեղը դատարկ չի մնա: Զենք կգնեն այլ երկրներից, և դրա մահաբերությունը դրանից չի նվազի: Սակայն, միևնույն ժամանակ, դա կարող է խախտել բալանսը, որը կա, քանի որ բոլորն են հասկանում մեր գործընկերների պահանջներն ու պատկերացնում են ուժերի դասավորությունը տարածաշրջանում»,-ասել է Մեդվեդևը «Վեստի վ սուբոտու» ծրագրի եթերում «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքով:
Ըստ Մեդվեդևի, վստահություն չկա, որ «եթե այդ շուկա գան զենք վաճառողներ այլ երկրներից, դա կմեղմացնի իրավիճակը»: Նա կարծիք է հայտնել, որ իրավիճակը «հավանաբար, ավելի կբարդանա»:
«Ես կարծում եմ, որ զենքը կարող է ձեռք բերվել ոչ միայն այն օգտագործելու համար, այլ որպես զսպման գործոն, և այս պահը ահա պետք է գնահատեն հակամարտության բոլոր կողմերը»,-ասել է Մեդվեդևը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինն` անդրադառնալով ՀՀ նախագահի հայտարարությանն այն մասին, որ Ռուսաստանը մեծաքանակ զենք է վաճառել Ադրբեջանին` հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կշարունակի զենք մատակարարել Ադրբեջանին ըստ պայմանագրերի որպես իր ռազմավարական գործընկերոջը:
Ավելի վաղ ՀՀ նախագահը գերմանական Deutsche Welle հեռուստառադիոընկերության թղթակցի հետ զրույցում ասել էր, որ Հայաստանը դեմ է, որ ՌԴ-ն զենք է վաճառում Ադրբեջանին: Իսկ ապրիլի 7-ին ՌԴ վարչապետի հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ «Հայաստանում մեծ արձագանք եղավ այն փաստին, որ ադրբեջանցիներն ամբողջ ուժող օգտագործեցին այն սպառազինությունը, որ վերջին շրջանում ձեռք են բերել Ռուսաստանից:

9 Апрель 2016 - 11:11 AMT
Место России займут другие страны, если она перестанет поставлять Армении и Азербайджану вооружение, заявил премьер-министр Дмитрий Медведев.
«Если мы себе представим на минутку, что Россия отказалась от этой роли, – мы же прекрасно понимаем: это место пустым не будет. Будут покупать оружие в других странах, степень его смертоносности от этого не уменьшится. Но в то же время это может даже в известной степени разрушить баланс, который существует, в связи с тем, что мы понимаем, каковы запросы наших партнеров, и все представляют себе, каков расклад сил в регионе», – сказал Медведев в интервью программе «Вести в субботу» с Сергеем Брилевым на канале «Россия 1» (ВГТРК).
По словам Медведева, нет уверенности в том, что «приход на этот рынок поставщиков оружия из других стран облегчит ситуацию». Он выразил мнение, что ситуация, «скорее всего, станет более сложной».
«Я считаю, что оружие может и должно приобретаться не только для того, чтобы его когда-то использовать, а для того, чтобы оно было фактором сдерживания, и вот этот момент нужно оценивать всем сторонам конфликта», – сказал Медведев, передает Интерфакс.
Ранее вице-премьер РФ Дмитрий Рогозин, комментируя заявление президента РА Сержа Саргсяна о том, что Россия поставляла большое количество вооружения Азербайджану заявил, что Россия продолжит поставлять оружие Азербайджану в соответствии с контрактами как своему стратегическому партнеру.