10 Ապրիլ 2016 - 15:03 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում իրականացրել է զոհվածների մարմինների փոխանակում:
Գործընթացն իրականացվել է համաձայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությանը:
Այդ մասին է հայտնել ԼՂ արտգործնախարարությունը` առանց այլ մանրամասներ հաղորդելու:
Ավելի վաղ Պաշտպանության բանակը հաղորդել էր, որ հայկական կողմն ադրբեջանականին փոխանցել է 7 դիակ, ստանալով երկու զինվորի մարմին ու գլխատված զինծառայողի գլուխը:
Ապրիլի 8-ից շփման գծում գործում է կրակի դադարեցման ռեժիմ` զոհվածների մարմինների որոնողական աշխատանքների կազմակերպման նպատակով: Ադրբեջնական կողմը պարբերաբար խախտում է ռեժիմը` երբեմն անգամ հրետանի կիրառելով:

10 апреля Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших осуществила близ населенного пункта Баш-Карвенд обмен телами погибших.
Обмен был произведен в соответствии с договоренностью, достигнутой между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, заявил МИД НКР, не сообщив никаких других подробностей.
Ранее Армия обороны сообщила, что передала азербайджанской стороне 7 тел военнослужащих, получив 2 тела иголову еще одного обезглавленного военнослужащего.
8 апреля с 15.00 до 20.00 по местному времени на линии соприкосновения военные объявили режим прекращения огня, чтобы врачи «Красного креста» собрали и вывезли тела погибших.