11 Ապրիլ 2016 - 07:14 AMT
Կոմանդոսը կոչ է արել ՀՀ-ում համախմբել սփյուռքի ռազմական գործիչներին. Լիբանանի բանակի գեներալը պատրաստ է աջակցել
Ղարաբաղյան պատերազմի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս) կոչ է արել աշխարհասփյուռ հայ գեներալներին և ռազմական փորձագետներին համախմբել Հայաստանում: Սփյուռքի հայ գեներալներն արձագանքել են գեներալ-մայորին:
Լիբանանի բանակի բրիգադի գեներալ, Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի մասնակից գեներալ-մայոր Նարեկ Աբրահամյանն ասել է, որ ինքը վաղուց է խոսել այն մասին, որ պետք է աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայ ռազմական գործիչներն իրենց փորձը ներդնեն ի նպաստ հայրենիքի:
Ինքը՝ Նարեկ Աբրահամյանը, 1998-2000-ին աշխատել է Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունում, և ինչպես ասել է, դեռ այն ժամանակվանից է քննարկվել նման հարցեր:
Ըստ Աբրահամյանի, սփյուռքում շատ են պաշտոնաթող բարձրաստիճան զինվորականները, որոնք ունեն փորձ, ժամանակակից գիտելիքներ, տիրապետում են ռազմական գործին, և ժամանակն է, որ Հայաստանը մտածի կազմակերպված ձևով այդ մարդկանց համախմբելու և հայոց բանակն ուժեղացնելու նաև նրանց գիտելիքների շնորհիվ, գրում է «Արևելքը»:
Աբրահամյանը նշել է, որ միշտ աշխատել է Հայաստանի օգտին և պատրաստ է նորից աջակցել Կոմանդոսին՝ այս գաղափարն իրականացնելու համար:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից ապրիլի 5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում շարունակվող մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 26 տանկ, 4 ՀՄՄ, 1 «Գրադ», ինժեներական 1 մեքենա և 14 ԱԹՍ: Ադրբեջանն ընդունել է 31 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում առկա են մի քանի տասնյակ դիակներ, 1 ուղղաթիռ և 3 ԱԹՍ: Ադրբեջանական ընդդիմադիր ԶԼՄ-ները, սակայն, հրապարակել են 93 զոհի, 33 վիրավորի ինքնության մասին տվյալներ: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:
ՊԲ-ն նաև 14 տանկ է կորցրել: Ապրիլի 5-ին Մոսկվայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԶՈւ գլխավոր շտաբերի պետերի միջև ժամը 12:00-ից կրակի դադարեցման մասին երկկողմանի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ բանակցություններ անցկացնելու պայմանով:

11 Апрель 2016 - 09:25 AMT
Коммандос призвал всех армянских генералов и военных экспертов содействовать созданию всеармянской армии
Генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Коммандос) призывает всех армянских генералов и военных экспертов присоединиться к программе, которая предусматривает передачу их знаний курсантам военных заведений.
Программа разработана с учетом опыта добровольческого движения, которое самопроизвольно вспыхнуло в ходе апрельских наступательных действий азербайджанских ВС.
«К тому же инициатива предполагает равнозначный ответ противнику», — сказал Аркадий Тер-Тадевосян в Степанакерте на пресс-конференции, сообщает Арцахпресс.
По мнению Коммандоса, назрела необходимость в координации всеармянского добровольческого движения. Также он отметил важность обновления военных знаний участников боевых действий в прошлом и новобранцев.
По его словам, на призыв уже отозвались армянские генералы из разных стран мира. В тексте заявления, в частности, говорится:
«Сегодня перед Армянским народом стоит вопрос жизни и смерти. Используя разные виды вооружения, противник напал на армянских солдат, охраняющих границу. Несмотря на всевозможные усилия противника, армянские солдаты смогли противостоять, победить, умереть, но не отступить. Многие отдали свои жизни ради Святого дела — защиты Святой Армянской земли! И сейчас, испытывая с одной стороны боль и горечь утраты, с другой стороны — воодушевление, мы должны быть достойны крови и плоти наших павших солдат. Мы не имеем права забывать их подвиг», — сказал он.
Тер-Тадевосян отметил, что для решения всех проблем, с которыми столкнулся армянский народ, и противостояния внешнему натиску нужно объединиться.
Он призвал армянских генералов и военных экспертов со всего мира собраться в Ереване и найти верные пути решения проблемы с которой столкнулись армяне, и создать всеармянскую армию.
В ходе продолжающихся с ночи 2 апреля до утра 5 апреля интенсивных боев отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, 26 танков, а также 12 беспилотников, 1 ракетно-артиллерийскую установку БМ-21 («Град») , 4 БМП и 1 инженерную установку. Азербайджан признал потерю 31 военного, 1 танка и 1 беспилотника, и не сообщил никаких данных о количестве раненых. Между тем, только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно несколько десятков трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 3 беспилотника. По оценке Степанакерта, общее число потерь Азербайджана превышает 300 человек.
В ходе эскалации конфликта армянская сторона потеряла 64 человека, 1 военнослужащий числится пропавшим без вести.