11 Ապրիլ 2016 - 18:38 AMT
Ապրիլի 11-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հիմնականում պահպանվել է կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը՝ բացառությամբ մի շարք դեպքերի:
Մասնավորապես ժամը 11:40-ի սահմանում՝ մարտագծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (ՀԱՆ-17)՝ հայկական դիրքերի վրա արձակելով 10 կրակոց: Ժամը 18:45-ի սահմանում կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը խախտվել է նաև Չայլու-Մատաղիս ուղղությամբ, որտեղ հակառակորդն օգտագործել է 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ):
Նույն ժամանակահատվածում, ՊԲ հետախուզության տվյալներով, ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ գտնվող որոշ հատվածներում արձանագրվել է զորքերի տեղաշարժ:
Առաջնային գծում տեղաբաշխված ղարաբաղյան ստորաբաժանումները ուշադիր հետևում են ռազմաճակատային զարգացումներին և վստահորեն իրականացնում իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:
Ապրիլի 10-ի լույս 11-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի որոշ հատվածներում հակառակորդը խախտել է կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը՝ կիրառելով հրաձգային և ականանետային զինատեսակներ: Մասնավորապես հարավային և հյուսիսային ուղղություններում տեղակայված հայկական դիրքերի վրա կրակոցներ են արձակվել 60 մմ ականանետից (2 արկ) և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետից (14 արկ):

11 Апрель 2016 - 18:48 AMT
Минобороны НКР: По данным разведки, на некоторых участках было зафиксировано передвижение азербайджанских войск
В течение сегодняшнего дня на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских противоборствующих сил договоренность сторон о прекращении огня в основном соблюдалась за исключением нескольких случаев. Об этом сообщает министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики.
В частности, около 11:40 на северо-восточном направлении фронта (Мартакерт) азербайджанские ВС применили автоматический гранатомет станковый АГС-17 (10 выстрелов).
Около 18:45 договоренность о прекращении огня была нарушена также в направлении Чайлу-Матагис: противник использовал 60-мм миномет (3 снаряда). В тот же период, по данным разведки Армии обороны НКР, в некоторых участках, находящихся под контролем азербайджанских вооруженных сил, было зафиксировано передвижение войск.
Распределенные на передовой линии карабахские подразделения внимательно следят за фронтовыми развитиями и уверенно выполняют поставленные перед ними боевые задачи, передает Tert.am.