12 Ապրիլ 2016 - 08:36 AMT
Իսրայելի «Մերեց» կուսակցության ղեկավար Զեխավա Գալոնը բողոք է հայտնել Ադրբեջանին իսրայելական զենքի վաճառքի կապակցությամբ:
Ինչպես հայտնել է i24 պորտալը, պաշտպանության նախարար Մոշե Յաալոնին հասցեագրված բողոքի նամակում Գալոնը մասնավորապես նշել է, որ ըստ իր տվյալների, առաջիկա օրերին նախատեսվում է դրոնների նոր խմբաքանակի առաքում Ադրբեջան: Նա կոչ է արել նախարարին կասեցնել դրոնների առաքումն Ադրբեջան, քանի դեռ Իսրայելը հավաստիացումներ չի ստացել, որ դրանք չեն օգտագործվի հայկական կողմի դեմ:
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարեկամ երկրներ են Իսրայելի համար: Իսրայելական զենքի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղի համար պատերազմում անընդունելի է»,-ասել է Գալոնը նամակում:
Ըստ Գալոնի, Ադրբեջանի և Իսրայելի գործարքների ծավալը սպառազինության ոլորտում կազմում է $5 մլրդ:
Հայաստանն իր բողոքն է արտահայտել Իսրայելին` Ադրբեջանին զենք-զինամթերք վաճառելու փաստի առնչությամբ: Ինչպես հայտնում է Haaretz պարբերականը, բողոքը, մասնավորապես, վերաբերվում է Ադրբեջանին կամիկաձե-անօդաչուների վաճառքին: Այդպիսի դրոններից մեկով խոցվեց հայ կամավորականներին տեղափոխող ավտոբուսը, 7 մարդ զոհվեց:
2007 թվականին Իսրայելն ու Ադրբեջանը $1,6 մլրդ-ի զենքի մատակարարման պայմանագիր էին կնքել: Բացի անօդաչուներից, Իսրայելը մատակարարում է Ադրբեջանին ռադարներ, հակատանկային հրթիռներ, ականանետեր, գիշերային տեսանելիության սարքեր, այլ ռազմական պարագաներ:

12 Апрель 2016 - 08:02 AMT
Глава израильской парии «Мерец» Зехава Галон выразила протест по факту продажи израильского вооружения Азербайджану.
Как сообщает портал i24, в письме протеста на имя министра обороны Моше Яалона Галон, в частности, отметила, что, по ее данным, в ближайшие дни планируется поставка новой партии дронов в Азербайджан. Политик призвала министра пресечь поставки дронов азербайджанской армии, пока израильская сторона не получит заверения, что они не будут использованы против армянской стороны.
«Армения и Азербайджан являются дружественными Израилю странами. Применение израильского оружия в войне за Нагорный Карабах неприемлемо», – заявила Галон в письме.
По данным Галон, объем оружейных сделок Азербайджана и Израиля составляет $5 млрд.
Ранее Армения выразила свое недовольство Израилю в связи с фактом продажи оружия Азербайджану. Посол РА в Египте Армен Мелконян, который также является послом Армении в Израиле, встретился с руководителем евразийского филиала МИД Деном Орианом и выразил резкое недовольство армянской стороны в связи с фактом вооружения Азербайджана. Протест, в частности, относился к факту продажи Азербайджану беспилотников-камикадзе, один из которых попал в автобус с армянскими добровольцами, в результате чего погибли 7 человек.
В 2007 году между Азербайджаном и Израилем был заключен договор по поставке оружия на $1,6 млрд. Кроме беспилотников, Израиль поставляет Азербайджану также радары, противотанковые ракеты, минометы, приборы ночного видения и прочее военное оборудование.