Եվրոպական խորհրդարանն ապրիլի 12-ի լիագումար նիստում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրադրությանը։ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին իր ելույթում կարևորել է, որ ԵԽԽՎ լիագումար նիստին խորհրդարանն անդրադառնում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին և նշել է, թե ապրիլյան այս գործողությունները հիշեցնում են, թե որքան վտանգավոր կարող են լինել ձգձգված հակամարտությունները, հայտնում է Tert.am-ը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության ապրիլյան թեժացմանը` նա հայտարարել է, թե «այդ աննախադեպ էսկալացիայից» առաջ իրենք զգուշացրել էին, որ ստատուս քվոն հնարավոր չէ պահել: «Մեծածավալ բախումներից զերծ մնալու համար փոքր քայլ էր ընդամենը պակասում, ուստի մենք ավելացնում ենք մեր ջանքերը հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Չափազանց մեծ տառապանք են մարդիկ կրել. հակամարտությունը շարունակում է վտանգ սպառնալ մեր հարևանությանը և խոչընդոտում է երկու երկրների և ողջ տարածաշրջանի զարգացմանը»,-ասել է նա՝ նշելով, որ հարավային Կովկասը կարևոր տարածաշրջան է Եվրոպայի համար. այն խաչմերուկ է և մեծ ներուժ ունի, որը սակայն կասեցվում է անկայունության և պատերազմների պատճառով:
Նա նշել է, որ իր վերջին երկու այցերը Հայաստանի և Ադրբեջանի մայրաքաղաքներ հստակորեն ուրվագծել են իր համար, որ լայնածավալ հակամարտությունը ոչ մեկի շահերից չի բխում և ոչ մի լավ տեղ չի կարող հասցնել: Մոգերինին ասել է, որ այս էսկալացիայի պատճառով մեծաթիվ մարդիկ են զոհվել, այդ թվում նաև՝ քաղաքացիական բնակչությունից:
«Ե՛վ Բաքվի, և՛ Երևանի հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ լուրջ վտանգներ կան, եթե իրավիճակը արագորեն չհանդարտեցվի: Ապրիլի 2-ին կոչ եմ արել դադարեցնել կրակը և պահպանել հրադադարը, զսպվածություն ցուցաբերել և զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են էսկալացիայի հանգեցնել: Վերահաստատել եմ օժանդակությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահներին որպես հակամարտության, կարգավորման համաձայնեցված ձևաչափին»,-ասել է նա և նշել, թե բացի այն, որ կառուցողական զրույցներ է ունեցել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ, նաև իրենց հատուկ ներկայացուցիչն այս շաբաթ այցելելու է տարածաշրջան:
ԵՄ նոր գերագույն հանձնակատարը նշել է, թե էսկալացիան էլ ավելի պարզորոշ է դարձնում, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի:
Եվրախորհրդարանի անդամ Ֆրենկ Էնգելը, դիմելով ԵՄ գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին, ասել է, որ ԼՂ ստատուս քվոն կավելացնի բռնության ծավալը: «Հատկապես մեկ պատճառով, որովհետև Ադրբեջանն այսօր մնում է ագրեսոր, ինչպես ագրեսոր էր 24 տարի առաջ: Նա շարունակել է խախտել հրադադարը ավելի փոքր մասշտաբով և շատ երկար ժամանակով և դա անում է, որովհետև համոզված է, որ բոլոր հայերն այդ տարածաշրջանում պետք է անհետանան»,-ասել է նա և հավելել, թե այդ պատճառով էլ Մինսկի խմբի համանախագահների որևէ առաջարկ չի ընդունում և չի ուզում որևէ փոխզիջման գնալ:
«Ինչպես հայերը չեն ուզում այլևս փոխզիջում անել մի երկրի, որը հերոսացնում է Ռամիլ Սաֆարովին, դաժան մարդասպանին, ով վերադարձվում է այդ երկրին, և որը չպետք է տեղի ունենար: Միակ բանը, որ այս դեպքում պետք է տեղի ունենա, ԼՂՀ ճանաչումը կլինի»,-ասաց նա:
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Յարոմիր Շտետինան ԵԽԽՎ նիստին հայտարարել է, թե ինքը տարիներ շարունակ բացառապես սատարում է Լեռնային Ղարաբաղին և բացատրեց թե ինչու: «Բոլշևիկյան միությունը արհեստականորեն Ղարաբաղը միացրեց Ադրբեջանին՝ «բաժանիր, որ տիրես սկզբունքով». չսատարել ՀՀ-ին և Ղարաբաղին՝ կնշանակեր կողմ արտահայտվել դաժան ազգայնական սովետական քաղաքականությանը»,-ասաց նա:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին կոչ են անում հրադադարը խախտելու քննության մեխանիզմ ներդնել. նա շեշտեց, որ Հայաստանը համաձայն է քննարկել այս հարցը, և ԵԱՀԿ-ն կոչ է անում նաև նույնն անել Ադրբեջանին:
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Էլենի Թիոչերսը հայտարարել է, որ պետք է Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել: «Մենք պետք է Բաքվի դեմ սանկցիաներ կիրառենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ հարձակվելու համար: Մենք պետք է աջակցենք ԼՂ ժողովրդին, որը պարզապես պայքարում է իր ազատության համար. նրանք ուղղակի չեն կարող ստատուս քվոյի անարդար իրավիճակում մնալ։ Մենք պետք է գնանք Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման և Բաքվի դեմ սանկցիաների կիրառման ճանապարհով»,-ասել է նա։

Европейский парламент на пленарном заседании среди прочих вопросов обсудил ситуацию в Нагорно-Карабахской Республике.
Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини в ходе своего выступления отметила важность того, что в ходе пленарного заседания ПАСЕ парламент обсуждает карабахский конфликт и подчеркнула, что эти апрельские события напоминают, насколько опасными могут быть затянувшиеся конфликты.
Коснувшись апрельского обострения карабахского конфликта она заявила, что до этой «беспрецедентной эскалации» они предупреждали, что сохранение статус-кво невозможно.
«Во избежание широкомасштабных столкновений не хватало маленьких шагов, поэтому мы увеличиваем наши усилия для мирного урегулирования конфликта. Люди понесли слишком много страданий, что мешает развитию двух стран и всего региона», – сказал она, отметив, что Южный Кавказ является ключевым для Европы регионом, обладающим огромным потенциалом, но подрываемым нестабильностью и войной.
Она отметила, что последние два визита в столицы Армении и Азербайджана четко определили для нее, что широкомасштабная война не исходит из интересов какой-либо из сторон и не может привести ни чему хорошему.
«Как из заявления Баку, так и Еревана становится ясно, что существуют серьезные угрозы, если ситуация не будет скорым образом налажена. 2 апреля я призвала прекратить огонь и соблюдать режим прекращения огня, продемонстрировать сдержанность и воздержаться от действий, которые могут привести к эскалации», – сказала она и отметила, что помимо проведенных конструктивных переговоров с министрами из Армении и Азербайджана, также их специальные представители именно на этой неделе посетят регион.
Глава дипломатии ЕС отметила также, что вследствие этой эскалации становится гораздо понятнее, что у этого конфликта не может быть военного решения, передает Tert.am.
Представитель Европейского парламента Франк Энгель, обращаясь к главе дипломатии ЕС Федерике Могерини, сказал, что статус-кво НКР увеличит масштаб насилия.
«В частности, по той причине, что Азербайджан сегодня остается агрессором, как и был агрессором 24 года назад. Эта страна продолжила нарушать режим прекращения огня меньшим масштабом и на долгое время, и делает это, поскольку уверена, что необходимо истребить всех армян этого региона», – сказал он и добавил, что именно по этой причине Азербайджан не принимает ни одного предложения Минской группы и не хочет идти ни на какие уступки.
«Армяне также не хотят больше идти на компромиссы со страной, которая героизирует Рамиля Сафарова – жестокого убийцу, которого нельзя было передавать Азербайджану. Единственное, что сейчас должно произойти, это признание НКР», – сказал он.
Депутат Европейского парламента Яромир Штетина заявил в ходе заседания ПАСЕ, что он на продолжении долгих лет поддерживает исключительно Нагорный Карабах и объяснил почему.
«Большевитсткий союз искусственно присоедил Карабах к Азербайджану, на основе принципа «Разделяй, чтобы властвовать»: не поддерживать Армению и Карабах будет означать высказываться за жестокую советскую националистическую политику», – сказал он.
Он отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают как Армению, так и Азербайджан к установлению механизмов расследования нарушений прекращения огня. Он отметил, что Армения готова к обсуждению этого предложения, и ОБСЕ призывает Азербайджан поступить таким же образом.
«Мы должны ввести санкции против Баку за нападения на население Нагорного Карабаха, в ходе своего выступления заявила депутат Европарламента Элени Теохарус.
«Мы должны поддержать население Нагорного Карабаха, которое борется за свою свободу, они не могут оставаться в несправедливой ситуации статус-кво. Мы должны идти по пути признания Нагорного Карабаха и применения санкций против Баку», – сказала она.
В ходе эскалации конфликта армянская сторона потеряла 75 человек, ранены – 122, 1 военнослужащий числится пропавшим без вести.