15 Ապրիլ 2016 - 13:48 AMT
Ապրիլի 13-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Հիշում եմ և պահանջում» ոգեկոչման երեկոն, որի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին ողջույնի ուղերձ է հղել ՌԴ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, որը հրապարակել է Պետական դումայի «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության պատգամավոր Բորիս Ռեզնիկը: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Ողջունում եմ «Հիշում եմ և պահանջում» երեկոյի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Հատկանշական է, որ երեկոն Մոսկվայում համախմբել է Ռուսաստանի հասարակական և քաղաքական կազմակերպությունների, ազգային համայնքների ներկայացուցիչներին` աջակցելու այն ջանքերին, որոնք ուղղված են ցեղասպանության ճանաչմանն ու դատապարտմանը, ինչպես նաև այդ միջազգային հանցագործության կրկնման կանխարգելմանը:
Քսաներորդ դարի սկզբին հայ ժողովուրդն ապրեց առաջին ցեղասպանության ողբերգությունը, որը խլեց մեկ ու կես միլիոն անմեղ մարդկանց կյանքը և զգալի հարված հասցրեց հայ ժողովրդի հոգևոր և նյութական մշակույթին»:
«Դեռևս 1915 թվականին Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ եվրոպական տերություններն Օսմանյան կայսրության կողմից Արևմտյան Հայաստանումիրականացրած ցեղասպանությունը որակեցին իբրև «հանցագործություն մարդկության դեմ»:
Մեր օրերում Հայերի ցեղասպանությունը դատապարտվել է շատ պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Այսօր մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի նման ողբերգություններն այլևս երբեք չկրկնվեն: «Հիշում եմ և պահանջում» երեկոյի մասնակիցներին մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն և ամենայն բարիք»,-ասվում է ուղերձում:
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված երեկոն կազմակերպել էին «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպությունը և «Երաժիշտները հանուն խաղաղության» միջազգային շարժումը: Երեկոյի ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել «Ռուս-հայկական համագործակցության» նախագահ Յուրի Նավոյանը, Պետական Դումայի պատգամավորներ Բորիս Ռեզնիկը («Եդինայա Ռոսսիա» խմբակցություն), Ալեքսանդր Տարնովսկին («Սպրավեդլիվայա Ռոսսիա» խմբակցություն), Դաշնային Խորհրդի անդամ Ռաայիլ Զինուրովը և ուրիշներ:
ՌԴ վաստակավոր արտիստ Ալեքսանդր Գինդինի ղեկավարությամբ «Երաժիշտները հնաուն խաղաղության» ծրագիրը ներկայացրեց գեղարվեստական հայտագիր:

13 апреля в Москве состоялся мемориальный вечер «Помню и требую», в адрес организаторов и участников которого направил приветственное послание председатель Государственной Думы РФ Сергей Нарышкин. На вечере послание огласил депутат Государственной Думы от фракции «Единая Россия» Борис Резник.
В послании, в частности, говорится:
«Приветствую организаторов и участников вечера «Помню и требую».
Примечательно, что вечер в Москве объединил представителей общественных и политических организаций, национальных диаспор России для содействия усилиям, направленным на признание и осуждение геноцида, а также предотвращение повторения этого международного преступления.
Армянский народ в начале двадцатого века пережил трагедию первого геноцида, унесшего жизни полутора миллионов невинных людей и нанесшего колоссальный ущерб духовной и материальной культуре армянского народа.
Еще в 1915 году по инициативе России европейские державы квалифицировали геноцид как «преступление против человечества», совершенное властями Османской империи на территории Западной Армении.
Геноцид армян в ниши дни осужден многими государствами мира и международными организациями. Сегодня нам необходимо сделать все для того, чтобы подобные трагедии никогда больше не повторились.
Желаю участникам вечера «Помню и требую» мира, добра и благополучия».
Мемориальный вечер «Помню и требую», приуроченный к 101-ой годовщине Геноцида армян в Османской империи организовали «Русско-Армянское Содружество» и международный проект «Музыканты за мир».
На вечере выступили президент «Русско-Армянского Содружества» Юрий Навоян, депутаты Государственной Думы РФ Борис Резник (фракция «Единая Россия»), Александр Тарнавский (фракция «Спроведливая Россия»), член Совета Федерации Рафаил Зинуров и другие.
Под руководством заслуженного артиста РФ Александра Гиндина проект «Музыканты за мир» представил художественную программу.