18 Ապրիլ 2016 - 13:23 AMT
Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է ՀՀ 3 և Վրաստանի 3 քաղաքացու ապօրինաբար միջուկային նյութ վաճառելու փորձի համար: Ըստ Վրաստանի ազգային անվտանգության մարմինների, ձերբակալվածները մտադիր էին «ուրան-238» նյութը վաճառել $200 միլիոնով, հայտնում է «Sputnik-Գրուզիան»:
Ինչպես ասվել է մամուլի ասուլիսում, վերոնշյալ ձերբակալվածները հայտնաբերվել են Վրաստանի Պետական ծառայության պահնորդական դեպարտամենտի և Հատուկ գործողությունների դեպարտամենտի համատեղ օպերատիվ և որոնողական գործողությունների արդյունքում, հայտնում է «Ինտերպրեսնյուսը»:
Ապրիլի 16-ին Թբիլիսիի դատարանը որպես խափանման միջոց է ընտրել նախնական կալանքը: Քրեական գործը հարուցվել է Վրաստանի ՔՕ «միջուկային նյութերի կամ սարքերի հետ ապօրինի վարվելու» հոդվածով: Նրանց սպառնում է 5-10 տարվա ազատազրկում:

Служба государственной безопасности Грузии задержала трех граждан Армении и трех граждан Грузии за попытку незаконного сбыта ядерного материала. По информации СГБ, задержанные в Тбилиси собирались продать ядерный материал Уран-238 за $200 млн, передает Sputnik Грузия.
Как отметили на пресс-конференции в СГБ, задержанные были обнаружены в результате совместной оперативно-поисковой операции Департамента государственной службы охраны и Департамента специальных операций, сообщает информационное агентство «Интерпрессньюс».
Тбилисский городской суд уже отправил обвиняемых в заключение на время следствия. Уголовное дело возбуждено по статье «незаконное обращение с ядерными материалами или устройствами, радиоактивными отходами, радиоактивными веществами» УК Грузии. 16 апреля Тбилисский суд избрал задержанным меру пресечения в виде предварительного заключения. Им грозит срок от 5 до 10 лет.