19 Ապրիլ 2016 - 06:14 AMT
Ապրիլի 18-ի լույս 19-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Հակառակորդը առաջնային գծի ողջ երկայնքով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 80 անգամ: Հարավարևելյան (Հադրութ) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (3 արկ):
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում հավատարիմ են մնացել կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությանը և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել առաջնագծի ողջ երկայնքով մարտական դիրքերի պաշտպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ապրիլի 17-ի լույս 18-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրությունը մնացել է նույնը: Առաջնային գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 50 անգամ: Հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղությամբ կիրառել է նաև 82 մմ-ոց ականանետ (3 արկ):
Կրակի դադարեցման բանավոր պայմանավորվածության խախտման արդյունքում արձանագրվել է երկու միջադեպ: Հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից հրազենային վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ, 1991թ. ծնված Էրիկ Բորիսի Մաթևոսյանը և 1996թ. ծնված Ազատ Տիգրանի Բարսամյանը:
Բացի կրակային միջոցների կիրառումից ադրբեջանական կողմը 01:00-ի սահմաններում արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ ձեռնարկել է մոտ 20 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն-հետախուզական խմբի ներթափանցման փորձ, որը ղարաբաղյան ուժերի կողմից ժամանակին հայտնաբերվել և հետ է շպրտվել:

В ночь с 18 на 19 апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск изменений оперативной обстановки не зафиксировано.
Вдоль всей передовой линии противник около 80 раз нарушил устные договоренности о прекращении огня, обстреливая карабахские позиции из оружия разного калибра. В юго-восточном (гадрутском) направлении противник применил гранатомет, выпустив 3 снаряда, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
Подразделения Армии Обороны в основном соблюдали режим прекращения огня и предпринимали ответные действия только в случае крайней необходимости.
В ночь с 17 на 18 апреля было зафиксировано около 50 случаев нарушения азербайджанской стороной устной договоренности о перемирии на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск. Обстрелы велись с применением артиллерии, стрелкового оружия и снайперских установок.
В результате многочисленных обстрелов ранения получили двое военнослужащих Армии Обороны НКР – Борис Матевосян (1991 г.р.) и Азат Барсамян (1996 г.р.).
Армия Обороны в районе 01:00 18 апреля пресекла попытку проникновения диверсионной группы противника численностью около 20 человек.