Չնայած ադրբեջանա-ղարաբաղյան զինված դիմակայության գոտում ապրիլի 5-ի ժամը 12:00-ի դրությամբ կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածության, հակառակորդը պարբերաբար շարունակում է իր սադրիչ գործողություններով ապակայունացնել իրավիճակը, որոնք հաճախ բերում են մահվան ելքով դեպքերի: Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 06:30-ի սահմաններում, հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից ձեռնարկված նախահարձակ գործողության արդյունքում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1984թ. ծնված Մարատ Ռաֆայելի Դանիելյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ առաջնային գծում տիրող իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:
Ապրիլի 20-ի լույս 21-ի գիշերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան զինված դիմակայության գոտում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել: Առաջնային գծի ողջ երկայնքով, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հակառակորդը կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 70 անգամ:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել հարավարևելյան (Հադրութ), արևելյան (Ակնա) և հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղություններով: Հյուսիսարևելյան ուղղությամբ, բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (2 արկ) և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (2 արկ):
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները վերահսկում են իրենց վստահված պետական սահմանը և դիմում առաջնագծում իրադրության զարգացմանը համահունչ գործողությունների:
Ապրիլի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան զինված դիմակայության գոտում օպերատիվ իրադրությունը եղել է անփոփոխ: Առաջնային գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը հիմնականում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զենքերից և 60 միլիմետրանոց ականանետից (1 արկ) կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 50 անգամ:

21 Апрель 2016 - 06:37 AMT
В ночь на 21 апреля ситуация на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана не претерпела изменений. По всему периметру передовой противник нарушил договоренность о прекращении огня более 70 раз, сообщает пресс-служба министерства обороны НКР.
Интенсивная стрельба была зарегистрирована в юго-восточном (Гадрут), восточном (Акна) и северо-восточном (Мартакерт) направлениях. В северо-восточном направлении противник применил также миномет 60 мм (2 снаряда) и гранатомет АГС-17 (2 снаряда).
Передовые подразделения АО НКР контролируют ситуацию на границе и прибегают к соразмерным действиям.
В 06:30 утра 21 апреля, в северном направлении (Талыш), в результате предпринятых азербайджанской стороной агрессивных действий, смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Армии Обороны Марат Рафаэлович Даниелян, 1984 г.р. Для выяснения обстоятельств произошедшего ведется следствие. Министерство обороны НКР разделяет глубокую скорбь и выражает соболезнования семье, родным и сослуживцам погибшего.
МО НКР заявляет, что вся ответственность за обострение ситуации на передовой лежит на азербайджанской стороне.
В ночь на 20 апреля в северо-восточном направлении армяно-азербайджанской государственной границы зарегистрировано 9 случаев нарушения режима прекращения огня. Азербайджанская сторона вела, в основном, беспорядочную стрельбу из стрелкового оружия различных калибров в направлении армянских позиций.