21 Ապրիլ 2016 - 13:05 AMT
ՊՆ տեղակալը` ՆԱՏՕ-ում. ԼՂ ժողովուրդն իրավունք ունի ինքնապաշտպանվելու և բարելավելու իր անվտանգության միջավայրը
Ապրիլի 21-ից աշխատանքային այցով ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան այցելած ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր Քարտուղարի տեղակալ դեսպան Ալեքսանդր Վերշբոուի հետ:
Հանդիպման ընթացքում պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականացրած ագրեսիայի մանրամասները՝ մասնավորապես նախապես պլանավորված նախահարձակ գործողությունները և այդ ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումներն ապացուցող հիմնավորումները: Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող կասեցվել ռազմական ուժի կիրառմամբ. «Վերահաստատվել է, որ համայն հայությունը մոբիլիզացված է և բոլոր միջոցներով կպաշտպանի այդ իրավունքը: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը իրավունք ունի ինքնապաշտպանվելու և բարելավելու իր անվտանգության միջավայրը»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Դեսպան Վերշբոուն, բարձր գնահատելով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը, հույս է հայտնել, որ այն կշարունակի պահպանել զարգացման դինամիկան:
Ապրիլի 22-ին Դավիթ Տոնոյանը կմասնակցի Հայաստան-ՆԱՏՕ «Պլանավորման և վերանայման գործընթաց» փաստաթղթի քննարկմանը, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

21 Апрель 2016 - 13:18 AMT
21 апреля штаб-квартиру НАТО в Брюсселе с рабочим визитом посетил первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян. Здесь прошла его встреча с заместителем генерального секретаря НАТО, послом Александром Вершбоу, сообщает пресс-служба минобороны Армении.
В ходе встречи Тоноян представил подробности развязанной Азербайджаном в апреле агрессии против Нагорного Карабаха и многочисленных случаях нарушения прав человека. Давид Тоноян подчеркнул, что право народа НКР на самоопределение не может быть отнято силой оружия. «Народ Нагорного Карабаха имеет право на самозащиту и укрепление собственной безопасности», – сказал он.
Во время встречи обсуждались также вопросы сотрудничества Армения-НАТО. Посол Вершбоу, высоко оценив уровень двусторонних отношений, выразил надежду, что динамика развития сохранится.
22 апреля Давид Тоноян примет участие в обсуждении документа «Процесс планирования и пересмотра» в рамках отношений Армения-НАТО.
Партнерство Армения-НАТО развивается путем политического диалога по вопросам безопасности, оборонных реформ, планирования реагирования на чрезвычайные ситуации, участия Армении в международных операциях «Наука ради мира» и установление мира в Косово и в Афганистане. Между Арменией и НАТО также существует тесное сотрудничество в области построения целостности и укрепления демократического и гражданского контроля над вооруженными силами.