Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում կողմերի հետ տևական խաղաղության հասնելու ուղղությամբ աշխատելու հանձնառությանը։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Ջոն Քիրբին ապրիլի 21-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում:
«Առաջին հերթին մենք շարունակում ենք աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացին։ Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ դա է առաջ գնալու լավագույն ուղին։ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ դեսպան Ջեյմս Ուորլիքն իր ռուս և ֆրանսիացի գործընկերների հետ այցելել է տարածաշրջան՝ ցույց տալով, որ մենք ցանկանում ենք, որ կողմերն անհապաղ վերադառնան բանակցությունների և կարգավորման գործընթացին։
Եվ մենք կրկին հավատարիմ ենք մնում ԵԱՀԿ-ի միջոցով կողմերի հետ տևական խաղաղության հասնելու ուղղությամբ աշխատելու հանձնառությանը»,- ասել է Քիրբին, գրում է Tert.am-ը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարարության տեղեկատվության ու տպագրության բաժինը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ իրավիճակի առնչությամբ։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ հնարավոր զինադադարի հիմքում նախկինի պես Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին 1994 և 1995 թթ. համաձայնագրերն են: «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի զարգացման համատեքստում ռուսական կողմը ելնում է նրանից, որ Հրադադարի մասին 1994թ. համաձայնագիրը, ինչպես նաև 1995թ. Հրադադարի ամրապնդման վերաբերյալ համաձայնագիրն անժամկետ են և շարունակում են մնալ հակամարտության գոտում հրադադարի հիմքում»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

США продолжат работу по достижению долгосрочного мира в Нагорном Карабахе, заявил на брифинге 21 апреля спикер Госдепартамента США Джон Кирби.
По его словам, а первую очередь необходимо поддерживать усилия Минской группы ОБСЕ. США уверены, что это самый правильный путь, и посещение трех сопредседателей зоны конфликта должно способствовать возвращению сторон за стол переговоров для продолжения процесса урегулирования, сообщает Тert.am.
Это заявление Кирби стало ответом на прозвучавший вопрос о том, не является ли односторонняя дипломатия России препятствием для деятельности Минской группы и какова, в таком случае, роль США, как одного из сопредседателей.
Ранее МИД РФ выступил с разъяснениями по ситуации с урегулированием конфликта вокруг Нагорного Карабаха. В заявлении российского внешнеполитического ведомства, в частности, отмечалось, что российская сторона, в контексте развития ситуации вокруг Нагорного Карабаха, «твердо исходит из того, что Соглашение о прекращении огня 1994 года, а также принятое в его развитие Соглашение об укреплении прекращения огня в нагорно-карабахском конфликте 1995 года имеют бессрочный характер и по-прежнему составляют основу перемирия в зоне конфликта.
Эта принципиальная позиция, полностью соответствующая общему подходу «тройки» сопредседателей Минской группы ОБСЕ, была изложена в ноте Постоянного представительства Российской Федерации при ОБСЕ, направленной 12 апреля с.г. Постоянному представительству Азербайджанской Республики при ОБСЕ».
Министр иностранных дел России Сергей Лавров находится в Ереване с официальным визитом и 22 апреля встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном.