Մոսկվան հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղում անժամկետ հրադադարի խստիվ պահպանման օգտին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ ընդլայնված կազմով բանակցությունների մեկնարկին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք հասկանում ենք, թե ինչ շրջան է հիմա ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Մենք ջանքեր ենք գործադրել, անձմաբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որպեսղի բռնության բռնկումը կասեցվի»,-ասել է Լավրովը:
«Հիմա սկզբունքային հարց է հրադադարի մասին պայմանավորվածությունների պահպանումը, և 1994 և 1995 թթ. համաձայնագրերի նոր խախտումների բացառումը, այդ փաստաթղթերում արձանագրված է և ամրագրված է անժամկետ հրադադարը»,-ասել է նա:
Ըստ Լավրովի, հարկավոր է ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ գծով պայմանավորվածությունները վստահության միջոցների, լարվածության թուլացման, դիպուկահարների մասին:
«Ինչ վերաբերում է քաղաքական կարգավորմանը, մենք պատրաստ ենք անել հնարավորը: Պետք է անել այն ամենն, ինչ հնարավոր է, թույլ չտալու համար բռնություն և միջադեպեր», -ասել է նա:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Զախարովան հայտարարել էր, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Երևան այցի ժամանակ որոշակի մշակումներ կներկայացնի ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ:
«Սերգեյ Լավրովը երբեք ոչ մի տեղ դատարկ ձեռքով չի գնում»,-ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ: «Ասել թե դա պլան է, ծրագիր է, նախագիծ կամ փաստաթուղթ, կարծում եմ, սխալ կլինի: Խոսքը որոշակի մշակումների մասին է, կարգավորման վերաբերյալ որոշ գաղափարների քննարկման: Դրանում է կայանում միջնորդի դերը` խոսել կողմերի հետ, քննարկել հնարավորությունները, լսել նրանց մտահոգությունները, լուծման տարբերակներ առաջարկել»,-ասել է Զախարովան:
Մինչդեռ Լավրովին Երևանում դիմավորեցին «Ձեռքներդ հեռու Արցախից. Արժանապատվության պահանջ-երթով»: Ինչպես ասվում էր նախաձեռնության կազմակերպիչների տարածած հայտարարության մեջ, «գիտակցելով պահի լրջությունը և ԶԼՄ-ներով շրջանառության մեջ դրված հակահայկական ծրագրերի վտանգավորությունը արյունով վերանվաճված ու պաշտպանված Արցախի Հանրապետության համար, երթի մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց պահանջները»:

22 Апрель 2016 - 08:50 AMT
Лавров: Россия призывает строго соблюдать соглашения 1994-95 годов о бессрочном прекращении огня в Карабахе
Москва выступает за строгое соблюдение соглашений по бессрочному прекращению огня в Нагорном Карабахе. Об этом 22 апреля заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на открытии переговоров в расширенном составе с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване.
«Мы понимаем, какой сейчас период в нагорно-карабахском урегулировании. Мы приложили усилия – лично президент Владимир Путин, – чтобы вспышка насилия была прекращена»,- сказал Лавров, передает ТАСС.
«Сейчас принципиально строго соблюдать договоренности о прекращении огня и не допускать новых нарушений соглашений 1994 и 1995 годов, в которых закреплен и укреплен режим бессрочного прекращения огня», – подчеркнул министр.
По словам Лаврова, необходимо довести до конца договоренности по линии ОБСЕ о мерах доверия, разрядке напряженности, снайперах.
«Что касается политического урегулирования, то мы готовы делать все возможное. Надо сделать все возможное, чтобы не допустить насилия и инцидентов», – сказал он.
Ранее Лавров заявил, что Москва призывает стороны конфликта в Карабахе соблюдать договоренности о прекращении огня. «Мы озабочены обострением обстановки в зоне нагорно-карабахского конфликта. Призываем стороны соблюдать достигнутые договоренности о немедленном прекращении боевых столкновений, не допускать нарушения этой договоренности и, конечно же, заинтересованы в том, чтобы на политическом треке наблюдались позитивные сдвиги в сторону достижения договоренности об урегулировании этого весьма непростого конфликта», — сказал он.
8 апреля в ходе рабочего визита министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна в Москву состоялась встреча глав МИД РА и РФ. В ходе встречи Лавров и Налбандян продолжили обсуждение резкой эскалации карабахского конфликта. Сергей Лавров отметил усилия России, направленные на достижение соглашение о прекращении огня, и еще раз подчеркнул, что конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем в рамках МГ ОБСЕ и без применения силы, во избежание повторения обострения в зоне карабахского конфликта. Лавров также проинформировал своего коллегу о российско-азербайджанских встречах в Баку.
Читайте также:МИД РФ: Соглашения по Карабаху от 1994 и 1995 годов по-прежнему составляют основу перемирия