22 Ապրիլ 2016 - 11:57 AMT
Թուրքիայի Մերսին նահանգի Աքդենիզ շրջանում Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում է անցկացվել: Միջոցառումը կազմակերպվել է ընդդիմադիր Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը (ԺԴԿ-HDP) և «68-ականներ» նախաձեռնության կողմից:
«101 տարի առաջ և հետո չփոփոխվող պետական մտածողությունն ու հայ հեղափոխական գործիչ Փարամազը» խորագիրը կրող միջոցառմանը որպես բանախոսներ հանդես են եել գրող Քադիր Աքընը և լրագրող Արիս Նալջըն:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև վերոհիշյալ կուսակցության մի շարք ներկայացուցիչներ, Աքդենիզի ՏԻՄ ղեկավարներ, «Ճնշվածների սոցիալիստական» կուսակցության (ՃՍԿ – ESP) և «Հեղափոխական կուսակցության» (ՀԿ- DP) ներկայացուցիչները, թուրքական Dicle-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Աքընը շեշտել է, որ թուրքական ղեկավարությունը միշտ վարել է ցեղասպանության և կոտորածների քողարկման, կոծկման քաղաքականություն:
«Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության համանախագահներ Սելահեթթին Դեմիրթաշի ու Ֆիգեն Յուքսեքդաղի կողմից ներկայացված նախընտրական ծրագրում նշվում էր, որ ընտրվելու դեպքում կուսակցությունը պարտավորվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։

22 Апрель 2016 - 12:20 AMT
В районе Акдениз турецкой провинции Мерсин прошло мероприятие, посвященное 101 годовщине Геноцида армян. Инициаторами его проведения выступили оппозиционные прии «Демократическая партия народов» и «68-ые», сообщает ermenihaber.am соссылкой на турецкое новостное агентство Dicle.
Мероприятие прошло под девизом «101 год – до и после. Не меняющееся государственное мышление и армянский революционный деятель Парамаз». Среди выступавших были писатель Кагир Акын и журналист Арис Налдж.
Кагир Акын отметил, что турецкие власти всегда вели политику утаивания фактов Геноцида и его отрицания. Он сказал, что причиной геноцида вначале греков, а потом и армян была потеря Османской империей больших территорий в 1900-ых годах и большие опасения по поводу возможной утраты еще и Анатолии. А в качестве пропагандистской мотивировки использовались аргументы вроде того, что если турки не истребят армян, то армяне истребят турок.
Арис Налдж отметил, что многие факты и истинные причины Геноцида содержатся в проданных Болгарии турецких документах. «Засевший 100 лет назад в душах турецких армян страх до сих пор вынуждает их скрывать свою этническую принадлежность», – сказал он.