Ապրիլի 22-ի երեկոյան Ուրուգվայի հայ համայնքը ցույցի էր հավաքվել` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին: Արծարծվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի թեման, հայտնում է Prensa Armenia-ն:
«Մենք պայքարում ենք ժխտողականության և ստի դեմ: Մենք պետք է դադարենք ընկալել Հայոց ցեղասպանությունը որպես վաղեմի անցյալի փաստ, որը մենք հիշում ենք արցունքն աչքերին: Դա միայն մոռացության կարող է բերել: Եթե պատմությունը չեն պատմում, այն մեռնում է: Լռությունը ցեղասպանության հաղթանակն է»,-ասել են Ուրուգվայի երիտասարդ հայերը հարյուրավոր մարդկանց մասնակցությամբ երթից հետո, որն անցավ Մոնտեվիդեոյի գլխավոր պողոտայով` Անկախության հրապարակից մինչև Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետարան:
«Այսօր մենք ոչ միայն հարգանքի տուրք ենք մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, այլ նաև դատապարտում ենք Ադրբեջանի ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Միևնույն ժամանակ մենք դատապարտում ենք այն խայտառակ աջակցությունը, որ ցուցաբերում է Թուրքիան Ադրբեջանին ի դեմս Էրդողանի: Դա 101 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում սկսվածի շարունակությունն է»,-ասել են երթի մասնակիցները: Ապրիլի 25-ին ցույցեր կլինեն նաև Արգենտինայի Կորդովա և Բուենոս Այրես քաղաքներում:
Ընթերցեք նաև. Կանադայի վարչապետը հիշեցրել է, որ Սենատն ու Համայնքների պալատը 1915թ. դեպքերը որակում են ցեղասպանություն

Вечером 22 апреля армянская община Уругвая провела демонстрацию, посвященную 101-й годовщине Геноцида армян и поднимающую тему также ситуации в Нагорном Карабахе, пишет Prensa Armenia.
«Мы боремся против отрицания и лжи. Мы должны прекратить воспринимать Геноцид армян как нечто далекое, как факт, который мы вспоминаем только со слезами на глазах. Это приведет лишь к забвению. Если истории не рассказывать, они умирают. Молчание – торжество геноцида», – сказали молодые армяне Уругвая в своей речи после демонстрации сотен людей, прошедших по главному проспекту города, от площади Независимости до площади муниципалитета Монтевидео.
«Сегодня мы не только отдаем дань памяти жертвам Геноцида армян, но также и осуждаем агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха. В то же время, мы осуждаем позорную поддержку, которую нынешнее правительство Турции в лице Эрдогана оказывает Азербайджану. Это продолжение того, что началось в Османской империи 101 год назад», – сказали армяне Уругвая.
25 апреля демонстрации будут проходить и в аргентинских городах Кордова и Буэнос-Айрес.
Читайте также:Премьер-министр Канады напомнил, что Сенат Канады и Палата общин характеризуют события 1915 года в качестве геноцида