24 Ապրիլ 2016 - 07:07 AMT
Թուրքիան փորձում է եվրոպական մակարդակով ճնշում գործադրել Դրեզդենի սիմֆոնիկ նվագախմբի վրա, որը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված նախագիծ է իրագործում:
Ինչպես հայտնել է նվագախմբի ինտենդանտ Մարկուս Ռինդտը, ԵՄ-ում Թուրքիայի դեսպանը պահանջել է դադարեցնել Aghet («Աղետ») նախագածի ֆինանսավորումը: Ըստ Ռինդտի, այդ քայլը «ոտնձգություն է մտքերի ազատ արտահայտման դեմ», հայտնում է dw.com-ը Դրեզդենի ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Չնայած Թուրքիայի ճնշմանը` Եվրահանձնաժողովին կից կրթության և մշակույթի գործակալությունը շարունակում է սատարել նախագծին: Ընդ որում, ինչպես պարզաբանել է Ռինդտը, գործակալությունն այնուամենայնիվ ընդառաջել է թուրքական կողմին` հեռացնելով Aghet նախագծի մասին տեղեկատվությունն իր կայքից: Նվագախումբն իր հերթին հավանություն չի տալիս այդ որոշմանը:
Եվրոպական գործակալությունը հաստատել է, որ հանել է նախագծի մասին տեղեկատվությունն իր էջից` նկարագրության մեջ արտահայտությունների ճիշտ ընտրության առումով կասկածների պատճառով: Ընդ որում գերատեսչության ներկայացուցիչը նշել է, որ նախագծի իրականացումը երբեք կասկածի տակ չի դրվել:
Գործակալությունը 200. 000 եվրո է հատկացրել նախագծին:
2015-ի նոյեմբերին Դրեզդենի սիմֆոնիկ նվագախումբը նախաձեռնեց Aghet երաժշտական նախագիծը, որի պրեմիերան տեղի է ունեցել Բռլինում: Այն նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը, Անկարան, ինչպես հայտնի է, ժխտողական քաղաքականություն է վարում: Մինչդեռ նախագծի կայքում օգտագործված է հենց ցեղասպանություն եզրույթը:
Ինչպես ասվում է կայքում, Գերմանական կայսրությունն այն ժամանակ օսմանների մերձավոր դաշնակիցն էր, գերմանացի սպաները մասնակցել են կատարվածին: Նախագծում, որն ըստ հեղինակների մտահղացման, հաշտեցում է խորհրդանշում, երաժիշտներ են մասնակցում Թուրքիայից, Հայաստանից և Գերմանիայից, բալկանյան երկրներից: Գերմանիայում մի քանի ելույթներից հետո նվագախումբը 2016-ի նոյեմբերին նախագիծը կներկայացնի Բելգրադում, Երևանում և Ստամբուլում:

24 Апрель 2016 - 06:46 AMT
Турция пытается на европейском уровне оказать давление на Дрезденский симфонический оркестр (Dresdner Sinfoniker), проект которого посвящен Геноциду армян.
Как сообщил интендант оркестра Маркус Риндт, посол Турции в ЕС потребовал прекратить финансирование проекта Aghet («Катастрофа»). По словам Риндта, такой шаг является «посягательством на свободу выражения мнений», сообщает dw.com со ссылкой на дрезденские СМИ.
Несмотря на давление Турции, агентство по делам образования и культуры при Еврокомиссии продолжает поддержку проекта. При этом, как пояснил Риндт, агентство все-таки пошло навстречу турецкой стороне, удалив информацию о проекте Aghet со своего сайта. Оркестр в свою очередь это решение не одобряет.
В европейском агентстве подтвердили, что убрали информацию о проекте со своей страницы из-за сомнений в правильном выборе слов при его описании. При этом представитель ведомства подчеркнула, что его реализация никогда не ставилась под сомнение. Агентство выделило на этот проект 200 тысяч евро.
В ноябре 2015 года Дрезденский симфонический оркестр инициировал музыкальный проект Aghet, его премьера состоялась в Берлине. Он посвящен массовому убийству армян в Османской империи, произошедшему 100 лет назад в годы Первой мировой войны, которое Анкара отказывается признать геноцидом. Между тем на сайте проекта употребляется слово Геноцид.
Как поясняется на сайте, Германская империя в то время была важнейшим союзником осман, и немецкие офицеры принимали участие в происходящем. В проекте, который, по замыслу авторов, символизирует примирение, участвуют музыканты из Турции, Армении и Германии, балканских стран. После нескольких выступлений в Германии в ноябре 2016 года планируется представить проект в Белграде, Ереване и Стамбуле.