Երուսաղեմի հայկական գլխավոր եկեղեցում` Սուրբ Հակոբյանց վանքում, ապրիլի 23-ին Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառում է տեղի ունեցել, հայտնում է Panorama.am-ը Jerusalem Post պարբերականի վրա հղումով:
Ինչպես նշվում է, մոտ 300 անձանց մասնակցությամբ ոգեկոչման արարողությանը նախորդել է եկեղեցական պատարագը, որը ղեկավարել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան Մանուկյանը: Պատարագին ներկա են եղել Երուսաղեմի հայկական համայնքի ղեկավարները:
Պարբերականի հետ զրույցում հիշատակի միջոցառումների կազմակերպիչ և Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ Հարութ Բաղամյանն անդրադարձել է Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշմանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում՝ նշելով. «Նրանք որոշ երկրների նման ոչ թե ժխտում են կատարվածը, այլ պարզապես չեն խոսում դրա մասին: Անցյալում եղել են որոշ իսրայելցի քաղաքական գործիչներ, ովքեր իրենց տեսակետները հայտնել են Ցեղասպանության մասին, և մենք մեծապես գնահատում ենք դա: Սակայն մենք ակնկալում ենք, որ կառավարությունը քաղաքականությունից առաջ հարգի արժեքները»:
Միաժամանակ, Բաղամյանն ընդգծել է, որ հասկանում են հարցի քաղաքական լինելը, սակայն այդուհանդերձ իրենք մեծ աջակցություն են տեսնում իսրայելական հասարակության կողմից և ակնկալում են, որ հրեական պետությունը պետք է լինի առաջինը, ով կճանաչի ու կխոսի խնդրի մասին՝ նկատի ունենալով թե Հայաստանն ինչ վերաբերմունք ունի Հոլոքոստի հարցում:
«Jerusalem Post»-ը հավելում է, որ այսօր Իսրայելի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիաներ կանցկացնեն Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսության և Թել Ավիվում Թուրքիայի դեսպանության դիմաց:

24 Апрель 2016 - 08:24 AMT
В главной армянской церкви Сурб Акобянц в Иерусалиме 23 апреля прошло мероприятие, посвященное 101-й годовщине Геноцида армян, пишет Panorama.am с ссылкой на издание Jerusalem Post.
В церкви прошла служба в память о жертвах Геноцида армян во главе с армянским патриархом Иерусалима Нурханом Манукяном, после чего состоялась церемония поминовения, в которой приняли участие руководители армянской общины в Иерусалиме и еще около 300 человек.
В беседе с изданием организатор мероприятия и потомок людей, переживших Геноцид, Арут Багамян прокомментировал официальную позицию Израиля относительно признания Геноцида армян.
«Израиль, в отличии от некоторых стран, не отрицает случившееся, а просто не говорить об этом. В прошлом были некоторые израильские политики, которые выразили свое мнение по поводу Геноцида армян, и мы высоко ценим его. Тем не менее, мы ожидаем, что правительство будет уважать ценности больше политики»,- сказал Багамян, отметив, что понимает политический аспект вопроса, однако ожидает от Израиля такого же отношения, какое демонстрирует Армения в вопросе Холокоста.
«Jerusalem Post» также отмечает, что 24 апреля представители армянской общины Израиля проведут акции протеста перед диппредставительствами Турции в Иерусалиме и Тель-Авиве.