24 Ապրիլ 2016 - 08:52 AMT
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ Վաշինգտոնի հայ համայնքը մի շարք ցույցեր և միջոցառումներ է կազմակերպել Հայող Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու և ԱՄՆ-ի կառավարության ուշադրությունը դեպի այս կարևոր իրադարձությունը հրավիրելու համար:
Այդ թվում նաև մոմավառություն էր կազմակերպվել Սպիտակ տան դիմաց:
Հայ դատի գրասենյակի Արևելյան շրջանի պատասխանատու Արմեն Սահակյանի խոսքերով իրենք հավաքվել էին իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու ցեղասպանության հայ, հույն և ասորի անմեղ զոհերի հիշատակին, հաղորդում է Ամերիկայի Ձայնը:
Վաշինգտոնի հայ համայնքն ապրիլի 24-ին մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագին:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին մոմավառության արարողություն անցկացվեց նաև հայաշատ Գլենդելում, որին մասնակցում էին ԱՄՆ-ի կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչներ:
ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի հայաշատ Գլենդել քաղաքում ապրիլի 24-ը հայտարարվել է «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր», ինչի առթիվ այդ օրը բոլոր դպրոցների համար կլինի ոչ աշխատանքային: Այսպիսով, Գլենդելը կլինի ԱՄՆ-ի առաջին քաղաքը, որ, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի, ապրիլի 24-ին կփակի դպրոցների դռները: Բացի այդ, դպրոցներում օգտագործվող բոլոր օրացույցերում ապրիլի 24-ը կնշվի որպես «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր»:
Քաղաքի պաշտոնյաները և համայնքի ղեկավարներն օրերս Brand գրադարան-արվեստի կենտրոնում ցուցահանդես են բացել, որը նվիրված է հայ ժողովրդի պատմությանը, ինչպես նաև Ցեղասպանությանն ու դրա հետևանքներին:
Ստամբուլում ակցիայով կոչ է արվել առերեսվել պատմությանը
Կոնգրեսական Շիֆը հիասթափություն է հայտնել Օբամայի` «ցեղասպանություն» եզրույթը չօգտագործելու առնչությամբ

24 Апрель 2016 - 09:08 AMT
В преддверии 101-й годовщины Геноцида армян армянская община Вашингтона организовала ряд мероприятий в память о жертвах Геноцида 1915 года, а также с целью привлечь внимание общественности и властей США к этому важному вопросу.
23 апреля армяне Вашингтона устроили церемонию зажжения свечей перед Белым домом, пишет Amerikayidzayn.com.
А 24 апреля члены армянской общины Вашингтона приняли участие в церковной службе в память о жертвах Геноцида армян.
В населенном армянами Глендейле также прошла церемония зажжения свечей в память о жертвах Геноцида армян в Османской Турции. В мероприятии приняли участие конгрессмен США Адам Шифф, политические деятели, сотни представителей армянского сообщества Города.
В американском городе Глендейл штата Калифорния 24 апреля объявлено днем «Памяти жертв Геноцида армян», в связи с чем все школы в этот день будут закрыты. Так, Глендейл стал первым городом в США, который закроет двери всех школ в память о невинных жертвах Геноцида армян. Кроме того, 24 апреля во всех школьных календарях будет отмечено, как «День памяти жертв Геноцида армян».
Власти американского города Глендейл открыли в центре искусств Brand выставку, посвященную истории армянского народа, в частности, Геноциду армян и его последствиям.