Թեհրանի Սբ Սարգիս եկեղեցու մոտ, որտեղ տեղադրված է Հայոց Ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանը, ապրիլի 23-ին հավաքվել էին դեսպաններ, պաշտոնական անձինք, կառույցների ներկայացուցիչներ և մեծ թվով թեհրանահայեր՝ մասնակցելու զոհերի հիշատակին կազմակերպված միջոցառմանը:
Ծրագիրը սկսվել է եկեղեցական արարողությամբ, որից հետո հերթաբար հուշարձանին մոտեցան պաշտոնական և համայնքային ներկայացուցիչներն ու հարգեցին խոնարհեցին մեկ ու կես միլիոն նահատակների հիշատակը, «Արաքս» շաբաթաթերթին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Արարողությանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արտաշես Թումանյանն ու դեսպանատան ամբողջ անձնակազմը, Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Լևոն Ջաղարյանը, Թեմի առաջնորդը և հոգևոր դասը, միությունների և մամուլի ներկայացուցիչներ:

В столице Ирана Тегеране почтили память жертв Геноцида армян, передает еженедельник «Аракс».
В тегеранской церкови Святого Саргиса, где установлен памятник, посвященный жертвам Геноцида армян, 23 апреля вечером состоялась церемония возложения цветов, в которой приняли участие послы, чиновники, представители структур и множество тегеранских армян.
Программа началась по церковным ритуалам, потом к памятнику по очереди подошли чиновники и представители общины, преклонив головы перед памятью 1.5 млн мучеников, пишет Tert.am.
На церемонии присутствовал посол Армении Арташес Туманян, посол РФ Левон Джахарян, настоятель епархии и духовные деятели, а также представители различных организаций и СМИ.