Թուրքական կառավարությունն առգրավել է հայկական Սբ Կրակոս եկեղեցին, ինչպես նաև մի շարք այլ եկեղեցիներ, քաղաքացիական և մշակութային օբյեկտներ մարտական գործողությունների հետևանքով տուժած քրդաբնակ Դիարբեքիրում:
Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել են, թե մտադիր են վերականգնել շինությունները, սակայն քաղաքի բնակիչները մտահոգված են` նրանք մտավախություն ունեն, որ կառավարությունը մտադիր է արտաքսել նրանց քաղաքից, գրում է New York Times-ը:
Մարտի 25-ին Թուրքիայի նախարարների խորհրդի որոշմամբ, արագացված կարգով պետականացվեցին Դիարբեքիրի Սուր շրջանի 80%-ը: Պետականացված տարածքի մեջ են մտնում հայկական Սբ Կիրակոս եկեղեցին, ասորական ու բողոքական եկեղեցիներ:
Ինչպես հայերը, որոնց համար Սբ Կիրակոսը կարևոր մշակութային արժեք է, այնպես էլ քրդերը առգրավումը քողարկված սպառնալիք են համարում: Ըստ նրանց, կառավարությունը ծրագրում է քանդված թաղամասերը, որտեղ ազգային փոքրամասնություններ են ապրում, փոխարինել ճոխ տներով, որոնք մատչելի կլինեն միայն մեծահարուստներին:
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել էր Դիարբեքիրի վերակառուցման մասին դեռ 2011-ին` հայտարարելով, թե «քաղաքը վերածվելու է միջազգային զբոսաշրջության վայրի», գրում է «Նյու Յորք թայմսը»:
Եկեղեցու հիմնադրամները պատրաստվում են դատարան դիմել՝ որոշումը չեղարկելու համար: Իսկ Դպրեվանքի հիմնադրամի փաստաբաններից Օմեր Քանթիքը կարծում է, որ պետականացման որոշումն անօրինական է: Ըստ Քանթիքի՝ նախարարների խորհուրդը որոշումը կայացնելիս պետք է պարզաբաներ, թե որ հատվածը ինչու է պետականացվում, իսկ այժմ հայտարարությունները, թե պետականացման գործընթացը «բարի նպատակներ» ունի, իրավական տեսանկյունից չեն կարող մեղմել իրավիճակի լրջությունը: «Այն, որ եկեղեցին գրանցված է որպես պատմական հուշարձան, իրավիճակը չի փոխում: Կա՛մ Նախարարների խորհուրդը նոր որոշում կընդունի, կա՛մ էլ պետք է բողոքարկման համար դիմել դատարան»,- ասել է փաստաբանը:
Նախարարների խորհրդի որոշումը փոխելու անհրաժեշտության մասին խոսել է նաև Պոլսի հայոց պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Վերջինս նշել է, որ հարցը քննարկելու համար հանդիպում է պահանջել Թուրքիայի շրջակա միջավայրի և քաղաքաշինության նախարար Ֆաթմա Գյուլդեմեթ Սարըի հետ:

Турецкое правительство конфисковало историческую армянскую церковь Сурб Киракос, а также ряд других церквей и гражданских и культурных объектов в поврежденном в ходе боевых действий курдском городе Диарбекира.
Власти Турции заявили, что хотят восстановить объекты, однако жители городы выражают свою обеспокоенность, опасаясь, что правительство тайно стремится выдворить их из города, передает Нью-Йорк Таймс.
25 марта 2016 года было опубликовано решение Совета министров Турции относительно отчуждения 6.300 гражданских и культурных объектов в Суре. Согласно решению, самая большая армянская церковь Ближнего Востока Сурб Киракос, находящаяся в диарбекирском Суре, вошла в список объектов, подлежащих отчуждению. Также, согласно решению, будут конфискованы ассирийские, халдейские и протестантские церкви.
Как армяне, для которых Сурб Киракос является важным культурным наследием, так и курды посчитали конфискацию скрытой угрозой. По их словам, правительство планирует заменить разрушенные городские кварталы, в которых проживают и другие нацменьшинства, роскошными домами, доступными только более богатому классу.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил о планах правительства по реставрации городов Диарбекира в 2011 году, заявив, что они «превратят город в международное туристическое направление», пишет Нью-Йорк Таймс.
Турецкие чиновники неоднократно заявляли, что конфискация исторических памятников не преследует цель их уничтожения, а, наоборот, нацелена на возвращение им исторического вида.