Սեղանին այս պահին դրված են այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են 1994 և 1995 թվականներին կնքված զինադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը: Այդ մասին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը` պատասխանելով լրագրողների հարցին տարածքները հանձնելու հավանականության մասին լուրերին, հայտնում է Tert.am-ը:
«Խոսքը վերաբերում է 2011 թվականին ԵԱՀԿ կողմից արված առաջարկություններին, այն է՝ դիպուկահարների հետ քաշումը, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը, եթե անհրաժեշտ է, նաև սարքավորումների տեղադրումը: Մի խոսքով, շատ պարզ է: Երբ որ կրակում են՝ ի՞նչ բանակցությունների, ի՞նչ փաստաթղթերի մասին կարող է խոսք լինել»,- ասել է փոխարտգործնախարարը:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը վերջին օրերին անընդհատ խախտվում է՝ փոխարտգործնախարարը մանրամասնել է, որ կան երկու տիպի խախտումներ՝ խախտումներ, որոնք անընդունելի են, բայց վերջին շրջանում, կարծես, ավանդույթ են դարձել, և ռազմական գործողությունների վերսկսումը, ինչը եղավ ապրիլի 2-5-ը:
«Ես պետք է հիշեցնեմ, որ 1994 թվականին կնքված զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրում գրված է, որ կողմերը եկան համաձայնության ոչ միայն կրակի դադարեցման հարցի վերաբերյալ, այլ վերջ տալու ռազմական գործողություններին: Ամեն դեպքում ո՛չ կրակի դադարեցման վերաբերյալ խախտումներն են ընդունելի, ո՛չ էլ ռազմական գործողությունների վերսկսումը»,- շեշտել է նա:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը՝ Շավարշ Քոչարյանն ընդգծել է, որ ցեղասպանությունների ճանաչումն ու դատապարտումը համամարդկային խնդիր է:
«Բնական է, որ այդ հարցում հայությունը՝ որպես ամենադաժան ցեղասպանությունը տեսած ազգ, պետք է լինի առաջին շարքերում»,-ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարարը:

24 Апрель 2016 - 09:31 AMT
Замглавы МИД РА: Неприемлемы ни нарушения режима прекращения огня, ни возобновление военных действий
Замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян после того, как почтил память невинных жертв Геноцида армян, ответил на вопрос журналистов о том, насколько сведения о сдаче территорий соответствуют действительности.
Он отметил, что неоднократно заявлял о том, что сейчас на переговорном столе лежат те проблемы, которые касаются соблюдения и укрепления подписанного в 1994 и 1995 гг. соглашения о прекращении огня.
«Речь касается предложений ОБСЕ, сделанных в 2011 году, касающихся отвода снайперов, установления механизмов по расследованию инцидентов, а при необходимости и размещения оборудования. Одним словом, все довольно ясно. О каких переговорах, о каких документах может идти речь, если стреляют?», – сказал замминистра, пишет Tert.am.
Коснувшись того, что договоренность о прекращении огня в последние дни постоянно нарушается, замминистра отметил, что «есть нарушения двух видов – нарушения, которые неприемлемы, но в последнее время они, кажется, стали традиционными, и возобновление военных действий, что произошло 2-5 апреля».
«Я должен напомнить, что в заключенном в 1994 году соглашении о прекращении огня сказано, что стороны пришли к согласию не только в вопросе прекращения огня, но и относительно того, чтобы положить конец военным действиям. В любом случае, неприемлемы ни нарушения режима прекращения огня, ни возобновление военных действий», – отметил он.
Говоря о Геноциде армян, Шаварш Кочарян подчеркнул, что признание и осуждение геноцидов является общечеловеческой проблемой.
«Естественно, что в этом вопросе, армянский народ, как нация, которая пережила самый жестокий геноцид, должна быть в первый рядах», – сказал замглавы МИД РА.