24 Ապրիլ 2016 - 10:18 AMT
Վրաստանի Հայ համայնքը որոշում է կայացրել այս տարի ապրիլի 24-յան ավանդական ցույցն անցկացնել ոչ թե Թուրքիայի դեսպանատան մոտ, այլ Սբ Էջմիածին եկեղեցուն հարակից տարածքում:
«Ելնելով երկրում և տարածաշրջանում տիրող լարված և բարդ իրավիճակից, հաշվի առնելով Վրաստանի իշխանությունների մտահոգությունը, դիրքորոշումը և հորդորը, սպասվելիք սադրանքներից զերծ մնալու համար, Վրաստանի Հայ համայնքը որոշում է կայացրել այս տարի ձեռնպահ մնալ թուրքական դեսպանատան մոտ անցկացվող ապրիլի 24-յան ավանդական ցույցից:
Ապրիլի 24-ին 14:00-ին ծրագրված միջոցառումն այս անգամ, որպես բացառություն, կանցկացվի Հավլաբարի Սբ Էջմիածին եկեղեցուն հարակից տարածքում»,- նշված է Վրաստանի հայ համայնքի տարածած հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թբիլիսի մեկնող ադրբեջանական պատվիրակությանը, որը մտադիր էր ցույց կազմակերպել ՀՀ դեսպանատան առջև, թույլ չեն տվել մուտք գործել Վրաստան: Ադրբեջանի «Սփյուռքի միջազգային կենտրոն» կազմակերպության նախագահ Իսմայիլ Աղաևը, փոխնախագահ Սամիր Ադիգյոզելլին և Վրաստանում այդ կազմակերպության ներկայացուցչության ղեկավար Նամիգ Իսաևը ձերբակալվել են Վրաստանի սահմանապահների կողմից: Աղաևին և Իսաևին սահմանային անցակետից հետ են ուղարկել, իսկ Սամիր Ադիգյոզելլին ուղարկել են Ադրբեջան` Գարդաբանիում 2 ժամ պահելուց հետո:

Армянская община Грузии приняла решение провести ежегодную демонстрацию 24 апреля не перед посольством Турции, а на прилегающей к церкви Св. Эчмиадзин территории.
«Исходя из сложившейся в стране и регионе сложной и напряженной обстановки, учитывая позицию, озабоченность и просьбу грузинских властей, во избежание ожидаемых провокаций, Община Армян Грузии приняла решение в этом году воздержаться от проведения традиционной акции 24 апреля возле турецкого посольства.На этот раз, в виде исключения, мероприятие, запланированное на 14:00 24 апреля, состоится на территории, прилегающей к церкви св. Эчмиадзин в Авлабаре»,- говорится в сообщении Общины армян Грузии.
Ранее стало известно, что азербайджанскую делегацию, которая направлялась в Тбилиси для участия в планируемой 23 апреля грузинским представительством Международного центра диаспоры (МЦД) акции перед посольством Армении, не пустили в Грузию.
Председатель МЦД Исмаил Агаев, заместитель председателя Самир Адыгезялли и глава грузинского представительства МЦД Намиг Исаев были задержаны пограничниками Грузии без объяснения причин. Исмаил Агаев и Намиг Исаев были возвращены с погранично-пропускного пункта, а Самир Адыгёзялли был отправлен в Азербайджан после 2 часов задержки в Гардабани.