24 Ապրիլ 2016 - 11:49 AMT
Ապրիլի 24-ին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության, ՀԱՊԿ-ում ՀՀ և Մոսկվայում ԼՂՀ ներկայացուցչությունների աշխատակիցները ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրել Մոսկվայի ՀԱԵ եկեղեցական համալիրի տարածքում գտնվող 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը:
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված արարողությանը մասնակցել են նաև Մոսկվայի հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներն ու հազարավոր մոսկվաբնակ հայեր:
Այնուհետև Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցում Ռուսաստանի և Նոր-Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի առաջնորդությամբ տեղի է ունեցել սրբադասված նահատակների բարեխոսության կարգը:
Ավելի ուշ Մոսկվայում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ մեկնարկել է Ցեղասպանության հիշատակին նվիրված հանրահավաքը: Դեսպանատան շենքը շրջափակվել է ոստիկանության և հատուկ նշանակության ստորաբաժանման աշխատակիցների կողմից, Life-ru-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:

Представители посольства РА в России, представители Армении в ОДКБ и НКР в Москве возложили цветы и венки к памятнику, посвященному жертвам Геноцида армян 1915 года, в Армянской апостольской церкви в Москве. Об этом сообщает пресс-служба посольства Армении в России.
В мероприятии, посвященном 101-й годовщине Геноцида армян в Османской Турции, приняли участие также представители армянской общины и тысячи проживающих в Москве армян.
После церемонии возложения цветов глава Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской апостольской церкви епископ Езрас Нерсисян в соборе Преображения Господня отслужил молитву памяти 1,5 млн жертв Геноцида.
Также у посольства Турции в Москве начался митинг в память о Геноциде армян 1915 года, 24 апреля сообщает портал Life.Здание посольства окружили сотрудники ОМОН и полиции, Tert.am.
24 апреля в Москве и других городах России запланирован ряд мероприятий, посвященных 101-й годовщине Геноцида армян.