Վրաստանի հայ համայնքը՝ հաշվի առնելով երկրի իշխանությունների հորդարը, որոշել էր ապրիլի 24-յան ավանդական ցույցն անցկացնել ոչ թե Թուրքիայի դեսպանատան մոտ, այլ Հավլաբարի Սբ Էջմիածին եկեղեցու հարակից տարածքում:
Մի խումբ ցուցարարներ, այնուամենայնիվ, գնացել են Հավլաբարից Ճավճավաձեի պողոտա, որտեղ գտնվում է Թուրքիայի դեպանատունը, ու բողոքն անցկացրել դիվանագիտական ներկայացուցչության մոտ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թբիլիսի մեկնող ադրբեջանական պատվիրակությանը, որը մտադիր էր ցույց կազմակերպել ՀՀ դեսպանատան առջև, թույլ չեն տվել մուտք գործել Վրաստան:
Ադրբեջանի «Սփյուռքի միջազգային կենտրոն» կազմակերպության նախագահ Իսմայիլ Աղաևը, փոխնախագահ Սամիր Ադիգյոզելլին և Վրաստանում այդ կազմակերպության ներկայացուցչության ղեկավար Նամիգ Իսաևը ձերբակալվել են Վրաստանի սահմանապահների կողմից: Աղաևին և Իսաևին սահմանային անցակետից հետ են ուղարկել, իսկ Սամիր Ադիգյոզելլին ուղարկել են Ադրբեջան` Գարդաբանիում 2 ժամ պահելուց հետո:

24 Апрель 2016 - 15:10 AMT
Несмотря на запрет мэрии Тбилиси, группа демонстрантов провела акцию протеста перед турецким посольством
Несмотря на рекомендацию мэрии Тбилиси и заявление Общины армян Грузии о переносе ежегодной акции протеста 24 апреля от посольства Турции на территорию церкви Св. Эчмиадзин в Авлабаре, группа протестующих все же направилась на проспект Чавчавадзе и выразила свое конституционное право на протест и акцию.
Ранее Армянская община Грузии распространила заявление о переносе ежегодной демонстрации, посвященной Геноциду армян.
«Исходя из сложившейся в стране и регионе сложной и напряженной обстановки, учитывая позицию, озабоченность и просьбу грузинских властей, во избежание ожидаемых провокаций, Община Армян Грузии приняла решение в этом году воздержаться от проведения традиционной акции 24 апреля возле турецкого посольства.На этот раз, в виде исключения, мероприятие, запланированное на 14:00 24 апреля, состоится на территории, прилегающей к церкви св. Эчмиадзин в Авлабаре»,- говорится в сообщении Общины армян Грузии.