25 Ապրիլ 2016 - 09:02 AMT
Հազարավոր մարդիկ ապրիլի 24-ին հավաքվել էին Նյու Յորքի Թայմս սքուերում` հարգելու համար Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Շատերը կրում էին Հայաստանի դրոշներ` կոչ անելով պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հայտնում է AM New York-ը:
Շատերը կրում էին Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված գրություններով շապիկներ, ոմանք կրում էին «Մի ժխտեք» կոչով պաստառներ:
«Իմ երեխաների համար կարևոր է մասնակցությունը, ուղղակի այս ամենի մաս լինելու համար: Ես մշտապես ասում են նրանց, որ նրանք ուղղակի չեն կարող մոռանալ այն, ինչ պատահել է»,-ասել է Նյու Ջերսիի նահանգի Բերգեն շրջանի 50-ամյա բնակիչ Վիոլետ Դաբաղյանը: Նա հավելել է, որ իր տատիկը Ցեղասպանությունը վերապրածներից մեկն է, նրան թույլ են տվել ապրել միայն այն պատճառով, որ նրա պապը բժիշկ է եղել և ստիպված է եղել բուժել զինվորներին:
Սենատոր Չարլզ Շումերը վրդովեցնող է համարել այն, որ Ցեղասպանությունը պատշաճ կերպով ճանաչված չէ: «Մենք պարտավոր էինք անել դա հանուն նրանց, ով չի կարող խոսել: Ամեն անգամ, երբ ցեղասպանություն է տեղի ունենում, մենք ասում ենք, որ այլևս երբեք թույլ չենք տա, որ դա կրկնվի: Ազատության արձանը տեղադրված է հանուն դրա և Հայոց ցեղասպանությունն այն պատմական փաստերից մեկն է, որի համար կանգնեցվել է այդ արձանը»,-ասել է Շումերը` դիմելով ցուցարարներին:

Тысячи людей собрались 24 апреля на центральной площади Таймс-сквер в Нью-Йорке, чтобы почтить память жертв Геноцида армян. На плечах многих из них были флаги Армении, они призывали более официально признать Геноцид армян, сообщает AM New York.
На многих были футболки с надписями, посвященными 101-й годовщине Геноцида армян, некоторые держали плакаты с призывом «Прекратите отрицать».
«Для моих детей важно участвовать в этом, просто чтобы быть частью этого. Я постоянно говорю им, вы просто не можете забыть, что случилось», – сказала 50-летняя жительница округа Берген штата Нью-Джерси, Виолет Дабагян. Она добавила, что ее бабушка была одной из переживших Геноцид, ей позволили жить, потому что ее прадед был врачом и был вынужден лечить солдат.
Сенатор Чарльз Шумер назвал «возмутительным» то, что Геноцид не признан, как полагается.
«Мы обязаны сделать это ради тех, кто не может говорить сам за себя. Каждый раз, когда происходит геноцид, мы говорим, что больше никогда не допустим этого, и мы должны это сделать. Статуя Свободы установлена ради этого, и Геноцид армянского народа тоже один из исторических фактов, для которого стоит эта статуя»,- сказал Шумер, обращаясь к толпе.
Читайте также:60,000 человек в Лос-Анджелесе провели митинг у консульства Турции в память о жертвах Геноцида армян