Տասնյակ հազարավոր մարդիկ Հայաստանի դրոշներով և պաստառներով ապրիլի 24-ին հավաքվել էին Լոս Անջելեսում Թուրքիայի հյուպատոսության առջև` ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Արդարության կոչով մանուշակագույն և սև շապիկներ կրող ցուցարարները հատուցում էին պահանջում:
Լոս Անջելեսի ոստիկանության տվյալներով ցույցին մասնակցել է մոտ 60.000 ցուցարար: Նրանք վանկարկում էին. «Ձեռքերդ հեռու մեր հողից», «Արևելյան Թուրքիան դա Արևմտյան Հայաստանն է»:
«Այսօր մենք բոլորս հայ ենք: Մեզ այստեղ համախմբել է արդարության պահանջը»,-ասել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը` դիմելով ցուցարարներին:
Ցույցին մասնակցել են տարբեր տարիքի մարդիկ, շատերը եկել էին երեխաների հետ, որպեսզի նրանք քաջատեղյակ լինեն հայ ժողովրդի պատմությանը:
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան շրջանի նախագահ Նորա Հովսեփյանը հայտարարել է, որ հայ ժողովուրդը կշարունակի համախմբվել ամեն տարի, քանի դեռ Թուրքիան և ԱՄՆ-ն չեն ճանաչել 1915 թ. Ցեղասպանությունը, որի արդյունքում 1,5 մլն մարդ է զոհվել:
Հարավային Կալիֆորնիայի հայկական համայնքն ամենամեծն է Հայաստանի սահմաններից դուրս: Ինչպես հայտնում է LA Times-ը, Լոս Անջելեսում ավելի քան 200 000 հայ է ապրում:

Десятки тысяч протестующих с флагами Армении и плакатами 24 апреля собрались перед консульством Турции на бульваре Уилшир в Лос-Анджелесе в честь 101-й годовщины Геноцида армян, сообщает Los Angeles Times.
Одетые в фиолетовые и черные (цвета, символизирующие Геноцид армян) майки с надписями, призывающими к справедливости, активисты требовали возмещения ущерба.
Полиция Лос-Анджелеса насчитала около 60.000 демонстрантов.Они скандировали: «Руки прочь от нашей земли!», «Восточная Турция – это Западная Армения».
«Сегодня мы все армяне. У нас есть одна причина, и этой причиной является справедливость»,- сказал конгрессмен США Адам Шифф, обращаясь к толпе со сцены.
В демонстрации участвовали люди разных возрастов, многие пришли с детьми, чтобы познакомить их с историей армянского народа.
Председатель западного региона Армянского национального комитета Америки Нора Овсепян заявила, что армянский народ будет продолжать собираться каждый год до тех по, пока Турция и США не признают Геноцид армян 1915 года, в результате которого погибли 1,5 млн армян.
Армянская община Южной Калифорнии является самой большой за пределами Армении, а Лос-Анджелес считается своего рода армянской культурной Меккой. Более 200.000 человек армянского происхождения проживают в Лос-Анджелесе, сообщает LA Times, ссылаясь на данные переписи населения США.