Կանադայի ավելի քան 3.000 ակտիվիստներ ապրիլի 24-ին հավաքվել էին Օտտավայում` հարգելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, ինչպես նաև իրենց բողոքը հայտնելու Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության դեմ, հայտնում է Armenian Weekly-ին:
Ցուցարարները հավաքվել էին Հիլլ խորհրդարանի մոտ` շնորհակալություն հայտնելու Կանադայի կառավարությանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար: Նրանք նաև կոչ են արել ճնշում գործադրել ՆԱՏՕ-ի գծով իրենց դաշնակից Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս հաշտվի իր անցյալի հետ և վերջ տա ժխտողական քաղաքականությանը: Այնուհետև ցուցարարներն ուղղվել են դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն իրենց բողոքը հայտնելով Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության և մարդու իրավունքների խախտման դեմ` պահանջելով արդարություն և հատուցում: Կանադայի հայ երիտասարդների դաշնությունն իր ամենամյա խոսքում կարևորել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու հատուցումը: «Մենք այստեղ ենք հայտարարելու համար դեսպանությանը, որ մենք երբեք չենք ընդունի Թուրքիայի կառավարության ներողությունը, որը չի ցանկանում ճանաչել, պատասխանատվություն կրել գործած Ցեղասպանության համար, ափսոսանք չի հայտնում և հատուցում չի առաջարկում իր կատարած ոճրագործությունների համար»,-ասվում է ուղերձում:
«Էրդողանի խայտառակ ռեժիմը ոչ միայն շարունակում է անամոթաբար ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, այլ նաև ակտիվորեն ճնշում է խոսքի ազատությունը և շարունակում է խտրական քաղաքականությունն ազգային փոքրամասնությունների դեմ»,-ասվում է ուղերձում:

Более 3,000 активистов со всей Канады 24 апреля собрались в Оттаве, чтобы почтить память жертв Геноцида армян, а также выразить протест против политики отрицания, которой уже много лет следуют турецкие власти, передает Armenian Weekly.
Демонстранты собрались на ступенях парламента Хилл, чтобы поблагодарить правительство Канады за признание Геноцида армян и призвать его оказать давление на своего союзника по НАТО – Турцию – смириться со своим прошлым и положить конец политики отрицания. Затем демонстранты направились к зданию посольства Турции в знак протеста против политики отрицания Турции и нарушений прав человека, а также, чтобы потребовать справедливости и возмещения ущерба.
Федерация армянской молодежи Канады в своей ежегодной речи подчеркнула необходимость признания Геноцида армян и возмещения ущерба.
«Мы здесь, чтобы заявить посольству, что мы никогда не примем извинений от турецкого правительства, которое не хочет признавать, нести никакой ответственности за Геноцид, не выражает сожаления и не предлагает возмещение за преступления, совершенные ею», – говорится в речи.
Члены Федерации армянской молодежи Канады в своей речи также затронули тему потерянных церквей и культурных центров, утраченных провинций Западной Армении, подчеркнув, что армяне понесли большие потери, и возмещение ущерба необходимо.
Организаторы протеста также подчеркнули различные нарушения прав человека, совершаемые турецким правительством по сей день.
«Позорный режим президента Эрдогана не только продолжает беззастенчиво отрицать Геноцид армян, но активно подавляет свободу слова и продолжает политику плохого обращения с нацменьшинствами в Турции, поправ права человека и основы демократии»,- говорится в заявлении организаторов.