25 Ապրիլ 2016 - 09:59 AMT
Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը խոսել է այս օրերին թուրքական լրատվամիջոցներում ու սոցմեդիայում Հայոց ցեղասպանության մասին տեղ գտնող ոչ ժխտողական հրապարակումների մասին:
Քուրթուլմուշն ասել է.
«Յուրաքանչյուր ժողովրդի մեջ էլ դավաճաններ կան, սակայն մեզ մոտ, դժբախտաբար, դավաճաների քանակը շատ է: Այդ պատճառով էլ նախ դիմում եմ երկրի ներսում գտնվողներին` 1915 թվականի դեպքերի մասին խոսելուց առաջ նախ տեղեկացված եղեք: Պետք է կարգի հրավիրել դավաճաններին, որոնք կարծում են, թե կարող են Թուրքիային վիրավորել ու նեղը գցել աջից-ձախից լսած տեղեկություններով: Նման բան չի կարող լինել»:
Թուրքիայի փոխվարչապետը մեղադրել է նաև արտերկրում Հայոց ցեղասպանության մասին խոսողներին` ասելով, որ արտասահմանում այդ թեման շատերի կողմից քաղաքական խաղերի առարկա է դառնում, Beyazgundem.com-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Ապրիլի 24-ին Ստամբուլի Գալաթասարայ հրապարակում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ակցիա է իրականացրել՝ կոչ անելով առերեսվել պատմությանը: Իսկ ապրիլի 23-ին Թուրքիայի խորհրդարանական ընդդիմության մաս կազմող քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) Շիշլի շրջանի կառույցը կազմակերպել է Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի հիշատակման միջոցառում:
Էրդողանն իր ուղերձում Ցեղասպանության զոհերին ներկայացրել է որպես «ողբերգական պայմաններում զոհվածների»

Вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш выразил свое мнение о появившихся в эти дни в СМИ и социальных сетях публикациях о Геноциде армян, не отрицающих факт Геноцида.
«У каждого народа есть предатели, однако, у нас, к сожалению, их много. Именно поэтому я в первую очередь хочу обратиться к проживающим в нашей стране, прежде чем говорить о событиях 1915 года, ознакомьтесь с ними»,- сказал Куртулмуш.
«Нужно призвать предателей, которые считают, что могут оскорблять и ставить в неловкое положение Турцию услышанными где попало сведениями, к порядку. Такого не может быть»,- заявил вице-премьер Турции.
Он также обвинил тех, кто говорит на тему Геноцида армян за границей, подчеркнув, что за рубежом эта тема является для многих частью политической игры, пишет Ermenihaber.am со ссылкой на Beyazgundem.com.
24 апреля на площади Галатасарай в Стамбуле прошла акция, посвященная Геноциду армян. Участники мероприятия в руках держали фотографии видных армян, убитых 24 апреля 1915 года, призывая посмотреть в глаза истории.