25 Ապրիլ 2016 - 12:28 AMT
Պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում կարող է վերսկսվել ցանկացած պահին: Այդ մասին է հայտարարել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Bloomberg գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, ռուսական միջնորդությամբ ձերք բերված կրակի դադարեցումը կարող է բավարար պայման չլինել «էլ ավելի մեծ բախումներից խուսափելու համար»: Նա շեշտել է, որ Ղարաբաղում ռազմական գործողություններում ներգրավվել են հարյուրավոր տանկեր, արձակվել է ավելի քան 30 հազար հրետանային արկ:
Սարգսյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը «շատ փոքր տարածքներ» է վերցրել շփման գծի հարավում ու հյուսիսում: Այդ տարածքները հայկական կողմի համար էական նշանակություն չունեն, ու լրացուցիչ կորուստներից խուսափելու համար դրանք վերադարձնելու փորձ չի արվում:
Նախագահը հայտնել է նաև, որ 2011 թվականին Կազանում բանակցությունների ժամանակ ցանկանում էր դուրս բերել հայկական զինուժը նախկին Ադրբեջանի ԽՍՀ հինգ շրջանից, թույլատրել խաղաղապահների տեղակայումը: ՌԴ, Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ նախագահները կոչ էին անում Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահներին ստորագրել փաստաթուղթ, որով կհետաձգվեր Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի ընդունումը, սակայն Ալիևը հրաժարվեց, նշել է Սարգսյանը:
«Դա մի ժամանակ էր, երբ Ադրբեջանը հարստանում էր նավթադոլարներով ու մեծացնում իր ռազմական բյուջեն, – ասել է Սարգսյանը՝ խոսելով Կազանում բանակցությունների մասին, – Այն, ինչ հիմա տեղի ունեցավ, սպասելի էր»:
Սարգսյանը նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների տեղակայման հնարավորություն չի տեսնում, սակայն ժամանակին նման խոսակցությունը «հիմքերից զուրկ» չէր:
«Եթե չկան հարաբերություններ, ինչպե՞ս կարող են ռուսական զորքերը հայտնվել Ղարաբաղում կամ Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի զորքերի միջև», – նշել է ՀՀ նախագահը:
Մոսկվան, Սարգսյանի խոսքով, «բալանսավորված քաղաքականություն» է վարում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև՝ ձգտելով խուսափել լայնամասշտաբ ռազմական կոնֆլիկտից:
«Հայաստանի համար առանց անվտանգության երաշխիքների խաղաղ բանակցությունների վերադառնալն անիմաստ է, քանի որ իրավիճակն էապես փոխվել է: Մի կողմից, մենք ինչ-որ տեղ բանակցություններ ենք վարում, մյուս կողմից՝ ռազմական գործիչները պատերազմի մեջ են ներքաշվելու՝ փորձելով լուծել հակամարտությունը», – նշել է Սարգսյանը:
Խոսելով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի այցի մասին, Սարգսյանն ասել է, որ ոչ մի նոր առաջարկ նա Երևան չէր բերել, քանի որ հասկանում է, որ «իմաստ չկա խոսել բանակցությունների մասին քառօրյա պատերազմից անմիջապես հետո»:
Սարգսյանը նշել է, որ ռուս, ամերիկացի ու ֆրանսիացի միջնորդները պետք է առաջին հերթին վստահության մեխանիզմներ ներդնեն նոր բանակցություններ սկսելուց առաջ: Մասնավորապես, խոսքը գնում է հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննելու մեխանիզմի մասին, որը կմատնանշի որ կողմն է պատասխանատու դրանց համար:
Հայաստանը նաև պահանջում է հավաստիացումներ առ այն, որ իրավիճակի նման սրացումներ այլևս տեղի չեն ունենա:

Война в Нагорном Карабахе может вспыхнуть «в любой момент» и есть лишь небольшая перспектива переговоров по урегулированию конфликта, сказал президент Армении Серж Саргсян в интервью Bloomberg.
Достигнутое при посредничестве России соглашение о временном прекращении огня может быть недостаточным для предотвращения боевых действий «еще большего масштаба», чем 4-дневная война между азербайджанцами и армянами в начале апреля, в которой были задействованы «несколько сотен танков» и прозвучало более 30.000 артиллерийских выстрелов, сказал Саргсян.
Он подчеркнул, что для Армении «неблагоразумно» возобновлять мирные переговоры с Азербайджаном без гарантий безопасности, потому что «сейчас совершенно иная ситуация». «С одной стороны мы будем где-то проводить дипломатические переговоры, а с другой стороны военные деятели будут вовлечены здесь в войну в попытках урегулировать конфликт»,- сказал президент Армении.
Говоря о переговорах с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, Саргсян сообщил, что тот не привез никаких новых предложений по урегулированию карабахского конфликта, «так как он очень хорошо понимает, что нет смысла говорить о переговорах сразу же после 4-дневной войны».
По словам Саргсяна азербайджанские войска заняли «очень маленькие участки территории» на севере и юге линии соприкосновения. Эти участки не имели стратегического значения для армянских вооруженных сил, и их не стараются вернуть, чтобы избежать дополнительных потерь, сказал Срагсян.
Президент Армении сообщил также, что в ходе переговоров в Казани в 2011 году склонялся к выводу армянских сил из пяти районов бывшей Азербайджанской ССР и разрешению на ввод миротворцев. Президенты РФ, США и Франции призывали глав Армении и Азербайджана подписать договор, который предполагал бы отложенный статус для Нагорного Карабаха, однако Алиев отказался, сообщил Саргсян.
«Это было время, когда Азербайджан богател за счет нефтедолларов и увеличивал свой военный бюджет, – сказал Саргсян, говоря о казанхских переговорах, – то, что произошло сейчас, было ожидаемо».
Президент Армении отметил, что не видит возможности для размещения российских миротворцев в зоне карабахского конфликта, хотя в свое время подобные разговоры «не были лишены основания». «Если нет отношений, как могут российские миротворцы оказаться в Карабахе или между силами Карабаха и Азербайджана?» – сказал он.
Саргсян добавил, что российские, американские и французские посредники в первую очередь должны ввести механизмы доверия, прежде чем приступать к новым переговорам. В частности, речь идет о механизмах расследовании нарушений режима перемирия, которые помогут определить, какая из сторон ответственна за них. Армения также требует гарантий того, что подобных эскалаций больше не произойдет.