Ապրիլի 5-ին հակամարտ կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման մասին բանավոր պայմանավորվածությունից հետո Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից որդեգրած մարտավարությունն ակնհայտ կերպով ցույց է տալիս, որ պաշտոնական Բաքուն մի կողմից իր սադրիչ գործողություններով իրավիճակը տանում է դեպի կանխամտածված սրացման, իսկ մյուս կողմից շտապում առաջնային գծում տեղի ունեցող զարգացումները ներկայացնել որպես հայկական կողմի նախահարձակ գործողությունների հետևանք:
Հատկանշական է, որ հակառակորդն իր այս գործելաոճը կյանքի կոչելու համար դիմում է սեփական զինանոցում եղած ամենաստոր ու հրեշավոր միջոցների կիրառմանը: Ասվածի անհերքելի ապացույցներից է առաջնային գծին մերձակա բնակավայրերում ադրբեջանական հրետանու և զրահատանկային ուժերի համար կրակային հենակետերի ծավալման փաստը, որտեղից հակառակորդը, հիմնականում գիշերային ժամերին, հրետակոծության և արկակոծության է ենթարկում հայկական դիրքերն ու խաղաղ բնակավայրերը:
Թաքնվելով խաղաղ բնակիչների թիկունքում և, արդյունքում նույն այդ քաղաքացիներին դարձնելով կենդանի վահան, ադրբեջանական հրամանատարությունն արդեն օրեր շարունակ կատարում է իր սև գործը:
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից` ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հակառակորդ կողմին խորհուրդ է տալիս հարգել իրենց իսկ խնդրանքով կրակի դադարեցման վերաբերյալ կողմերի միջև ձեռքբերված պայմանավորվածությունը ու նաև զգուշացնում` խաղաղ բնակավայրերը չվերածել կրակային հենակետերի` դրանք դարձնելով խոցման թիրախ: Հակառակ դեպքում հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ինտենսիվ հրետակոծությունները շարունակվել են նաև լույս 27-ի գիշերը:
Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ- 21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր:

В период после достигнутых 5 апреля устных договоренностей о прекращении огня азербайджанская сторона постоянно подвергает обстрелу населенные пункты Нагорного Карабаха, тем самым демонстрируя, что официальный Баку преднамеренно ведет ситуацию к прямому столкновению, пытаясь представить происходящее на линии соприкосновения войск агрессией армянской стороны.
Как говорится, в заявлении Армии обороны НКР, при этом, азербайджанская сторона оборудовала укрепленные позиции в населенных пунктах. «Прячась за спинами собственных мирных жителей и, в конечном итоге, сделав их живым щитом, азербайджанское командование продолжает свое черное дело. Исходя из сложившейся ситуации, командование Армии Обороны Нагорного Карабаха советует азербайджанской стороне уважать достигнутые по ее же просьбе устные договоренности о прекращении огня и предупреждает о последствиях поведения, когда мирные населенные пункты становятся целью обстрелов. Вся ответственность за последствия такого положения дел целиком лежит на азербайджанской стороне, сообщает пресс-служба министерства обороны НКР», – говорится в сообщении.
Азербайджан задействовал практически все имеющееся в его распоряжении артиллерийское оружие, в том числе гранатометы, минометы и установки БМ-21 («Град»), выпустив по населенным пунктам Карабаха более 550 снарядов. Наиболее интенсивные обстрелы были зафиксированы на северо-восточном направлении линии соприкосновения. Были подвергнуты обстрелу Мартакерт, Неркин Горатах и другие населенные пункты.
Азербайджан применил артиллерийское оружие разного калибра, в том числе установки БМ-21(«Град»), орудия калибра 85, 100, 120 и 152 миллиметра. В результате агрессивных действий противника смертельное ранение получил военнослужащий Армии Обороны Айк Самвелович Минасян, 1996 года рождения. С целью пресечения агрессивных действий азербайджанской стороны передовые отряды Армии Обороны НКР прибегли к ответным действиям, причинив противнику значительные потери в живой силе и технике.