Ապրիլի լույս 27-ի գիշերը Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտել է կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը, ինչի հետևանքով 3 զինվոր վնասվածքներ է ստացել: Նրանցից մեկը ծանր վիճակում է: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական վարչության պետ Կամավոր Խաչատրյանը, հայտնում է «Արցախպրեսը»:
Նրա խոսքով, վնասվածքը զինվորականի կյանքին չի սպառնում և ծանր է համարվում, որովհետև վնասվել է կոնքոսկրը և լուրջ վիրահատություն անհրաժեշտ կլինի:
Ինչ վերաբերում է մյուս երկու վիրավորին, նրանց վիճակը գնահատվում է որպես բավարար. նրանցից մեկը հարվածային ալիքի հետևանքով ուղեղի ցնցում է ստացել, իսկ երկրորդը թոքի բեկորային վնասվածք: Երեք վիրավորն էլ որակյալ բուժօգնություն են ստանում:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ վիրավորված զինծառայողներից մեկը տեղափոխվել է Երևան: Այդ մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Տեղափոխվել է մեկ վիրավոր` կրծքավանդակի և որովայնի հատվածում ստացած վիրավորումով»,-ասել է նախարարը:
Ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ինտենսիվ հրետակոծությունները շարունակվել են նաև լույս 27-ի գիշերը: Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ- 21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ և այլ խաղաղ բնակավայրեր:

27 Апрель 2016 - 12:24 AMT
В ночь на 27 апреля Азербайджан в очередной раз нарушил соглашение о прекращении огня, вследствие чего 3 военнослужащих карабахских ВС получили ранения. Состояние одного из них оценивется как тяжелое. Об этом сообщил начальник военно-медицинского управления министерства обороны Армении, полковник Камавор Хачатрян, передает «Арцахпресс».
По его словам, ранение не угрожает жизни военнослужащего и тяжелым считается потому, что повреждена бедренная кость и потребуется серьезная операция.
Что касается двух других раненых, их состояние оценивается как удовлетворительное: у одного из них сотрясение мозга из-за ударной волны, у второго легкие осколочные ранения. Все трое раненых получают квалифицированную медицинскую помощь.
В течение дня 26 апреля на всей линии соприкосновения азербайджанских и карабахских войск азербайджанская сторона вела интенсивные обстрелы, которые продолжились в ночь на 27 апреля. Азербайджан задействовал практически все имеющееся в его распоряжении артиллерийское оружие, в том числе гранатометы, минометы и установки ММ-21 («Град»), выпустив по населенным пунктам Карабаха более 550 снарядов. Наиболее интенсивные обстрелы были зафиксированы на северо-восточном направлении линии соприкосновения. Были подвергнуты обстрелу Мартакерт, Неркин Горатах и другие населенные пункты.