28 Ապրիլ 2016 - 05:50 AMT
Ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տանկերի, տարբեր տրամաչափի ականանետերի, թնդանոթների, TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային համակարգերի ու ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքների կիրառմաբ շարունակել է ինտենսիվ հրետակոծության ենթարկել ՊԲ մարտական դիրքերը` արձակելով ավելի քան 240 արկ:
Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան, հյուսիսային և հյուսիսարևելյան ուղղություններով: ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներից հրետակոծության է ենթարկվել Մատաղիս խաղաղ բնակավայրը:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են կանխարգելիչ և օպերատիվ իրադրության զարգացմանը համահունչ գործողությունների:
Ապրիլի 28-ի առավոտյան դրությամբ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է:
Ապրիլի 27-ի ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հաստատված հարաբերական անդորրը ժամը 17:40-ի սահմաններում խախտվել է Ադրբեջանի կողմից: Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ադրբեջանական զինուժը 82-մմ ականանետերից սկսել է արկակոծել Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված հայկական կողմի մարտական դիրքերը (14 արկ):
Շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ նկատվել է նաև հակառակորդի տեխնիկայի շարժ: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ուշադիր հետևում են առաջնագծում տեղի ունեցող զարգացումներին և իրենց պատժիչ գործողություններով ճնշում հակառակորդի ակտիվությունը:

28 Апрель 2016 - 06:56 AMT
В ночь на 28 апреля азербайджанские ВС по всей протяженности линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил продолжали интенсивный обстрел боевых позиций Армии обороны НКР, выпустив более 240 снарядов из танков, минометов различного калибра, орудий, реактивной ракетно-артиллерийской установки TR-107, а также установки ММ-21 (Град), передает пресс-служба министерства обороны НКР.
Наиболее интенсивный обстрел зафиксирован на восточном, северном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения.Противник обстрелял из установки ММ-21 мирный населенный пункт Матагис.
Для нейтрализации наступательных действий азербайджанской стороны передовые подразделения Армии обороны прибегли к превентивным мерам и действиям, соответствующим развитию оперативной ситуации.
По положению на утро 28 апреля ситуация стабильна.
Относительное затишье, установившееся на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил 27 апреля, в 17:40 было нарушено со стороны Азербайджана. Как передает пресс-служба Министерства обороны НКР, азербайджанские ВС начали обстреливать из 82-мм минометов боевые позиции Армии обороны НКР, дислоцированные в направлении Мартакерта (14 снарядов).
На северо-восточном направлении зарегистрировано движение техники противника.Передовые позиции Армии обороны НКР внимательно следят за развитиями, происходящими на передовой, и карательными действиями подавляют активность противника.