28 Ապրիլ 2016 - 06:37 AMT
ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտում է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ցանկացած բռնություն և ցանկանում է, որ հնարավորինս շուտ վերսկսվի բանակցային գործընթացը։ Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղարի տեղակալ Մարկ Թոներն՝ անդրադառնալով հակամարտության գոտում պահպանվող լարված իրավիճակին, հայտնում է Tert.am-ը:
«Մենք տեսանք, թե ինչպես փխրուն հրադադարի ռեժիմ հաստատվեց։ Մենք ի սկզբանե ոգևորված էինք՝ կարծելով, թե դա պահպանվում է, սակայն ակնհայտորեն լարված իրավիճակը պահպանվում է։ Պետքարտուղարը խոսել է երկու երկրների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների հետ։ Մինսկի խմբի մեր համանախագահը (Ջեյմս Ուորլիքը-Խմբ.) այցելել է տարածաշրջան: Մենք կապի մեջ ենք երկու կառավարությունների հետ, հակամարտության բոլոր կողմերի հետ, և մեր ուղերձն անփոփոխ է՝ մենք խստագույնս դատապարտում ենք Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում ցանկացած բռնություն և ցանկանում ենք հնարավորինս շուտ տեսնել բանակցային գործընթացի վերականգնումը։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»,- հայտարարել է Թոները։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 25-ի երեկոյան ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Բաքվի անպատասխանատու քայլերը մեծ վնաս են հասցրել բանակցային գործընթացին, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարը վերահաստատել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ լուծմանն ուղղված գործընթացին Միացյալ Նահանգների լիակատար աջակցությունը: Երկուստեք ընդգծվել է, որ հիմնախնդրի խաղաղ լուծումն այլընտրանք չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ: Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերակատարությունը` նկատի առնելով, որ այն հարցի կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է:

США строго осуждают любое насилие на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС и желают, чтобы переговорный процесс был восстановлен как можно быстрее. Об этом в ходе брифинга с журналистами заявил заместитель пресс-скератераря Госдепартамента США Марк Тонер, коснувшись сохраняющейся напряженной ситуации в зоне карабахского конфликта, передаетTert.am.
«Мы стали очевидцами установления хрупкого режима прекращения огня. Сначала мы были воодушевлены, думая, что этот режим сохраняется, однако напряженная ситуация очевидно сохраняется. Госсекретарь провел беседы с лидерами обеих стран – Армении и Азербайджана. Наш сопредседатель Минской Группы ОБСЕ (Джеймс Уорлик – ред.) посетил регион. Мы поддерживаем связь с правительствами обеих стран, со всеми сторонами конфликта и наш призыв неизменен – мы строго осуждаем любую вспышку в зоне карабахского конфликта и желаем как можно скорее увидеть восстановление переговорного процесса. Карабахский конфликт не имеет военного решения», – заявил Тонер.
Президент Армении Серж Саркисян 25 апреля вечером имел телефонную беседу с госсекретарем США Джоном Керри по инициативе американской стороны. Обсуждалась ситуация в зоне карабахского конфликта, сложившаяся по итогам нарушения режима перемирия в начале апреля. Серж Саркисян подчеркнул, что безответственные шаги Баку нанесли большой урон переговорному процессу,сообщает пресс-служба президента.
Госсекретарь США подтвердил полную поддержку процессу мирного урегулирования. Было подчеркнуто, что мирное урегулирование конфликта не имеет альтернативы, и нужно найти взаимоприемлемый вариант на основе основополагающих принципов. Отмечена роль Минской группы ОБСЕ – единственного международно признанного формата урегулирования.