29 Ապրիլ 2016 - 06:12 AMT
Ապրիլի 28-ի լույս 29-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, ինչպես նաև 60 (19 արկ), 82 (128 արկ), 120 (5 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՌՊԳ-7 (2 արկ), ՀՀՆ-9 (2 արկ) ու ՀԱՆ-17 (27 արկ) տիպի նռնականետեր:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ԼՂՀ ՊՆ-ն ապրիլի 28-ին ադրբեջանական բնակավայրերի ու դրանց մոտ տեղակայված ռազմական օբյեկտների կադրեր է հրապարակել:
ՊԲ հրապարակած լուսանկարներում և տեսանյութում, մասնավորապես, Ադրբեջանի բանակի հրետանային դիրքեր են Զանգիշալը, Քյուրդլար և Չեմենլի գյուղերում, քաղաքացիական օբյեկտներից ընդամենը մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ ԼՂՀ զինված ուժերի համար դրանցում նշված բոլոր ռազմական օբյեկտները, համաձայն միջազգային իրավունքի սկզբունքների (Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնևի կոնվենցիայի առաջին արձանագրություն, հոդված 52), հանդիսանում են լեգիտիմ թիրախներ:

В ночь на 29 апреля Азербайджан продолжил нарушать договоренность о прекращении огня по всей протяженности линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил.
Противник применил стрелковое оружие различного калибра, 60-мм (19 снарядов), 82-мм (128 снарядов) и 120-мм (5 снарядов) минометы, а также гранатометы различного типа (31 снаряд).
Передовые подразделения Армии обороны контролируют оперативно-стратегическую ситуацию и продолжают уверенно осуществлять поставленные перед ними боевые задачи, передает пресс-служба Армии обороны НКР.
Армия обороны НКР опубликовала фотографии военных объектов, размещенных азербайджанцами 28 апреля в населенных пунктах и недалеко от них. На фотографиях, в частности, видны артиллерийские позиции ВС Азербайджана в селах Зангишал и Чеменли, на расстоянии всего нескольких метров от гражданских объектов.
В сообщении АО говорится, что все отмеченные на фотографиях военные объекты являются для ВС НКР легитимными целями, согласно принципам международного права (Женевская конвенция от 12 августа 1949 года о защите населения в военное время, пр.1, ст. 52).
Читайте также:АО НКР: Азербайджан разместил в деревнях военные объекты, это легитимные цели (Фотографии)