ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի զինված ուժերի կոմիտեի ավագ անդամ, կոնգրեսական Լորետա Սանչեսը կոչ է արել հետաքննել «Լիհիի օրենքի» խախտումը Ադրբեջանին սպառազինելու, ինչպես նաև ապրիլի 2-ին Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության մարդու իրավունքների խախտման փաստով, հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը:
ԱՄՆ «Լիհիի օրնեքն» արգելում է ԱՄՆ-ին օգնություն ցուցաբերել այն անձանց և խմբերին, որոնք կոպտորեն և սիստեմատիկաբար խախտում են մարդու իրավունքները:
Ապրիլի 28-ին Ներկայացուցիչների պալատում ունեցած իր ելույթում կոնգրեսականը նշել է, որ հավաստի ապացույցներ է ստացել, որոնք հաստատում են ադրբեջանցի զինվորականների կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտման փաստերը:
«Ես կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ն պետք է հետաքննություն սկսի ադրբեջանական բանակի կողմից «Լիհի օրենքը» խախտելու փաստերով»,-ասել է կոնգրեսականը:
Կոնգրեսականը հավելել է, որ փաստերի հետաքnնությամբ պետք է զբաղվեն ԱՄՆ պաշտպանության նախարարն ու պետքարտուղարը:
Սանչեսը նաև խստորեն դատապարտել է մարդու իրավունքների վիճակն Ադրբեջանում` ուշադրություն հրավիրելով նաև Ալիևի կողմից Ռամիլ Սաֆարովի ներման փասին, որը կացնահարել է քնած հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին ՆԱՏՕ-ի անգլերեն լեզվի դասընթացների ժամանակ` Բուդապեշտում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Իլինոյս նահանգից սենատոր, Հանրապետական կուսակցության անդամ Մարք Քըրքը կոչ է արել Օբամայի վարչակազմին պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին բռնությունների համար:
Քըրքը նաև կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային և պետքարտուղարությանն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին պատասխանատվության ենթարկել բռնության համար և աջակցել կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսի և Էլիոթ Էնգելի ներկայացրած՝ խաղաղությանն ուղղված քայլերի իրականացմանը։ Դրանք ներառում են շփման գծից դիպուկահարներին հեռացնելու, այդ հատվածում ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի մշտադիտարկողների ներկայությունն ավելացնելու, ինչպես նաև կրակի արձակման վայրը որոշող հատուկ համակարգեր տեղադրելու առաջարկներ։
Ամերիկացի կոնգրեսական Լինդա Սանչեսը ևս դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիան ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի ու կոչ արել այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևին հարգել հրադադարը:

29 Апрель 2016 - 13:23 AMT
Старший член Комитета по вооруженным силам Палаты представителей, конгрессвумен США Лоретта Санчес призвала к расследованию нарушения «Закона Лихи» по факту получения со стороны азербайджанских ВС ежегодных многомиллионных сумм в виде военной помощи от США, а также грубых нарушений прав человека 2 апреля со стороны Баку в отношении Нагорного Карабаха, сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
«Закон Лихи» запрещает правительству США оказывать помощь лицам и группам, виновным в грубых и систематических нарушениях прав человека.
В своем выступлении на заседании 28 апреля член палаты представителей Санчес отметила, что она получила достоверные подтверждения грубых нарушений прав человека со стороны азербайджанских военных подразделений.
«Я считаю, что США должны провести расследование по выяснению факта нарушения «Закона Лиха» со стороны азербайджанской армии»,- заявила конгрессвумен.
«Соединенные Штаты являются лидером в области прав человека, и мы не можем позволить себе поддерживать вооруженные силы, которые совершают нарушения прав человека»,- подчеркнула Санчес, отметив, что расследованием этих фактов должны заняться министр обороны и Государственный секретарь по расследованию возможных нарушений прав человека США.
В своем выступлении Санчес подвергла резкой критике состояние прав человека в Азербайджане и обратила внимание присутствующих на факт помилования и поощрения Алиевым Рамиля Сафарова, который топором убил спящего армянского офицера во время совместной программы подготовки миротворцев НАТО в Венгрии.
Ранее Армянский национальный комитет Америки (ANCA) также призывал администрацию президента США Барака Обамы расследовать нарушения «Закона Лихи», и отказать в военной помощи Азербайджану, который, грубо нарушает права человека.
Азербайджанская сторона в ходе боевых действий в Карабахе 2-5 апреля неоднократно нарушала права человека, обстреливая карабахские мирные населенные пункты, в результате чего погиб 12-летний ребенок. Также азербайджанское подразделение напало на село Талиш, где жестоко расправилось с 3 пожилыми мирными жителями, убив и отрезав им уши. Еще одним примером азербайджанских зверств является глумление над телами армянских военнослужащих, которые впоследствии были переданы армянской стороне.