29 Ապրիլ 2016 - 12:19 AMT
Ապրիլի 27-28-ին Իսպանիայի Կարկախենտ, Ալակուասն և Էլդան քաղաքները պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Կարկախենտի քաղաքային խորհրդում ներկայացված բոլոր 5 քաղաքական ուժերը միաձայն կողմ են քվեարկել համապատասխան ինստիտուցիոնալ հայտարարության ընդունմանը: Ալակուասի քաղաքային խորհրդում հայտարարության քվեարկության ընթացքում ձեռնպահ են մնացել միայն Ժողովրդական կուսակցության (PP) և Ciudadanos-ի պատգամավորները, իսկ Էլդայում միակ դեմ քվեարկած կուսակցությունը Ciudadanos-ն էր:
Նիստերին ներկա էին վերոնշյալ և իսպանական այլ քաղաքներից ժամանած հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց երախտագիտությանը հայտնեցին քաղաքային խորհուրդներին, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
2015-ի դեկտեմբերի 2-ին Իսպանիայի ինքնավար համայնք Արագոնի խորհրդարանը ընդունել է հռչակագիր, որը ճանաչում և դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը: Այն Իսպանիայի հինգերորդ համայնքն է, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ Բասկերի երկրից, Կատալոնիայից, Բալեարյան կզղիներից և Նավարեից հետո:Բացի այդ, Ցեղասպանությունը ճանաչել են Իսպանիայի տասնյակից ավելի քաղաքներ, այդ թվում` Ալսիրիա, Ալդայա, Սիյա, Բետերա, Պինտո, Բուրխասոտի, Չիրիվելյա քաղաքները:

29 Апрель 2016 - 15:30 AMT
27-28 апреля испанские города Каркахент, Алакуас и Элда официально признали и осудили Геноцид армян.
Все 5 политических сил, представленные в городском совете Каркахента, единогласно проголосовали за принятие соответствующего институционального заявления. В городском совете Алакуаса воздержались только депутаты от Народной партии(PP)и партии «Ciudadanos», а в Элде против проголосовали только «Ciudadanos».
На заседаниях присутствовалиприбывшие из разных городов Испаниипредставители армянской общины, которые выразили свою благодарность муниципальным советам.
2 декабря парламент автономной общины Испании Арагон принял декларацию, которой признал и осудил Геноцид армян.Геноцид армян признали 12 городов Испании, а также парламенты Страны Басков и региона Наварра.